Tlak médií i strach z žalob Agrofertu. Zemědělský fond urguje Brusel kvůli závěrům auditu ke střetu zájmů

Urychleně nám zašlete finální výstup z kontroly střetu zájmů. Tak by se dal shrnout požadavek vedení Státního zemědělského intervenčního fondu na Brusel. Fond, který v Česku rozděluje unijní zemědělské dotace, byl stejně jako další úřady prověřován kvůli možnému střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Výsledky ale dosud neobdržel. Komise má přitom – ze zákona – na zaslání takzvané závěrečné zprávy čas do 25. dubna.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zemědělský intervenční fond zvažuje kvůli rozhodnutí Evropské komise smírčí řízení

Zemědělský fond má za to, že se na něj tuzemská legislativa ke střetu zájmů ani nevztahuje. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Dnes Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) aktivně požádal o urgentní zaslání finálního výsledku auditního šetření Evropské komise ve věci potenciálního střetu zájmů,“ stojí v tiskové zprávě, kterou fond vydal v pondělí.

‚Musíme předcházet nesrovnalostem a podvodům.‘ Úřady blokují Agrofertu dotace žalobám navzdory

Číst článek

Pro připomenutí: v lednu 2019 zamířila do Prahy z Bruselu auditní mise kvůli kontrole střetu zájmů tehdejšího premiéra Babiše.

Jedna část prověrky se zaměřila na investiční dotace, které rozděluje v největší míře ministerstvo průmyslu a obchodu. V jejich případě už je výsledek známý a definitivní: Babiš porušoval zákona a Agrofert čerpal v daném období dotace neoprávněně.

Druhá část auditorů pak právě v zemědělském fondu prověřovala dotace mířící na zemědělské projekty dceřinek Agrofertu. Od nich dorazily do Česka zatím jen předběžné závěry, které byly obdobné jako v případě prvního auditu. Poté ale následovala smírčí jednání mezi tuzemskými a unijními úředníky. A na konečnou zprávu se stále čeká.

Strach z žalob

Proč vedení fondu nyní žádá o urychlené zaslání finální zprávy? Prý se dostává pod velký tlak médií i Agrofertu. „Neoprávněně je snižována důvěryhodnost jak vedení fondu, tak i jeho zaměstnanců. Zároveň panuje i obava ze vzniku dalších žalobních titulů vzhledem k tomu, že SZIF pozastavil vybraným subjektům platby,“ píše se dále v tiskové zprávě.

Vedení fondu v čele s ředitelem Martinem Šebestyánem totiž už v červnu 2019 preventivně pozastavilo dotace pro koncern, a to navzdory skutečnosti, že s předběžnými závěry auditu nesouhlasilo a nesouhlasí. Kvůli tomuto kroku ale musel úřad čelit několika žalobám ze strany Agrofertu, jak server iROZHLAS.cz popsal už dříve.

Na soudy se obrátila třeba společnost SPV Pelhřimov, která se kvůli stopce nedostala k platbě ve výši 17,5 milionu korun na modernizaci prasečích farem. Nebo firma Agro Rozsochy, která měla přiklepnutou dotaci 1,2 milionu na „stavbu silážního plata, chlazení mléka, hadicový aplikátor“.

Žádost vedení fondu nicméně nemusí padnout na úrodnou půdu. Evropská komise je totiž, co se vydání závěrečné zprávy týče, stále v zákonné lhůtě. „Termín doručení závěrečné zprávy je daný zákonem (…). Z uvedeného nařízení vyplývá lhůta v délce šesti měsíců, která se počítá ode dne doručení zprávy Smírčího orgánu 25. října 2021,“ reagoval už dříve na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí fondu Miroslav Bína. Komise má tedy čas nejpozději do 25. dubna 2022.

Andrej Babiš od začátku střet zájmů odmítá | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Skulina v zákoně?

Zemědělský fond ale má za to, že se na něj tuzemská legislativa ke střetu zájmů ani nevztahuje. „Protože SZIF nevyplácí dotace ze státního rozpočtu, tedy podle zákona o rozpočtových pravidlech,“ poznamenala už dříve Luďka Raimondová z tiskového odboru fondu.

Auditu navzdory. Fond doporučil schválit 45 milionů pro Agrofert, peníze přiklepne až po jeho ukončení

Číst článek

Narážela na fakt, že český zákon o střetu zájmů zakazuje firmě, kterou alespoň ze čtvrtiny vlastní člen vlády, čerpat dotace vyplácené dle rozpočtových pravidel, tedy zpravidla ministerstvy. Zemědělský fond funguje podle vlastního zákona, který daná legislativa nepokryla. 

Jde ale zřejmě o skulinu v zákoně než úmysl zákonodárců vyčlenit fond z jinak plošného zákazu. „Vyskytl se proto v praxi výklad, že § 4c se vztahuje pouze na dotace poskytované podle rozpočtových pravidel, ale nikoliv podle jiných zákonů, což je výklad absurdní a diskriminační,“ napsali nyní poslanci do důvodové zprávy k novele zákona, která by měla pravidla sjednotit.

Tu by měla v nejbližších týdnech projednat poslanecká sněmovna. „Jedná se o technickou úpravu – dotace se poskytují nejen podle rozpočtových pravidel, ale i podle jiných zákonů. Změnou bude dosaženo toho, že pro všechny příjemce dotací budou platit stejná pravidla,“ zdůvodnili poslanci nutnost úpravy legislativy.

Zemědělský fond si kvůli tomu nechal zpracovat právní analýzu. Na jejím základě některé dotace pro holding Agrofert odblokoval. Konkrétně ty, které byly udělené po září 2017, kdy začal platit český zákon o střetu zájmů. Unijní podpora udělená po srpnu 2018 je však pro koncern z Babišova svěřenského fondu nadále preventivně stopnuta. Tehdy začalo platit přísnější evropské nařízení ke střetu zájmů.

Server iROZHLAS.cz žádal o zveřejnění analýzy prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím opakovaně, naposledy na začátku letošního roku. Fond to ale odmítá. „Vzhledem ke skutečnosti, že výše zmíněné auditní šetření nebylo dosud ukončeno, je nutné hledět na tato stanoviska jako na nové informace sloužící jako podklad pro budoucí rozhodnutí,“ zdůvodnil fond, proč není možné analýzu zveřejnit.

Bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš porušení zákona ke střetu zájmů odmítá. Stejně tak i holding Agrofert, který podle svých vyjádření postupuje vždy v souladu s platnou legislativou.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme