Zažaluje Česko Brusel kvůli Babišovu střetu zájmů? Úředníci se neshodli, rozhodnutí nechají na vládě

O tom, zda Česko zažaluje Evropskou komisi kvůli střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) bude nakonec rozhodovat vláda, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Žalobu chtěly tuzemské úřady podat skrze dotaci pro firmu Fatra z koncernu Agrofert, kterou Brusel odmítl proplatit. Byť to mohly udělat už během posledního půl roku, ministerstvo průmyslu tak neučinilo. Nyní se úředníci dohodli, že připraví materiál pro vládu a verdikt nechají na ní.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně ČR.

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

První únorový pátek se sešli zástupci hned několika ministerstev. Téma schůzky bylo jasné: zažalovat Evropskou komisi kvůli tomu, že neproplatila dotaci firmě z Agrofertu?

Nebylo to poprvé, co nad tímto rozhodnutím debatovali. Poprvé se tak ale dělo za nových ministrů.

Česko neúspěšně žádalo Brusel o pokutu za dotaci pro Fatru. Měla usnadnit cestu k žalobě kvůli střetu zájmů

Číst článek

Vysocí úředníci se přesto neshodli, zda stížnost k Soudnímu dvoru Evropské unie podat. Domluvili se alespoň na tom, že by se měl pro vládu připravit materiál se všemi informacemi, které jsou pro rozhodnutí potřebné. Finální verdikt by pak měl vyjít právě z jednání kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS).

„Přípravu materiálu pro jednání vlády má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu jakožto poskytovatel zmiňované dotace,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Dodal, že úředníci resortu pro místní rozvoj spolu s těmi z ministerstva financí a ministerstva zahraničí budou materiál připomínkovat.

„Za ministerstvo financí můžeme potvrdit, že ministerstvo průmyslu má na starosti přípravu materiálu pro vládu v této oblasti,“ řekla pro změnu mluvčí Anna Vasko.

„Státní aparát placený z peněz daňových poplatníků nemá sloužit soukromému byznysu, ale občanům Česka. To říkáme dlouhodobě, a tak budeme přistupovat k veškerým sporům mezi Českou republikou a Evropskou komisí.“

Petr Fiala (premiér)

Mluvčí resortu průmyslu Marek Vošahlík přiblížil, že jsou dvě varianty přípravy.

„Buď se jedná o společný materiál resortů, kdy mají uvedené resorty před jeho finalizací a předložením možnost podklad připomínkovat, nebo se jedná o materiál ministerstva průmyslu a resorty dostanou zmíněný materiál v rámci meziresortního připomínkového řízení,“ nastínil.

Pro připomenutí: tuzemské úřady se loni v létě rozhodly požádat Evropskou komisi o proplacení zhruba 750 tisíc korun pro společnost Fatra, která spadá do koncernu Agrofert. A to navzdory skutečnosti, že holding měl v Bruselu kvůli výsledkům auditu ke střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) stopku.

Udělaly to s jediným cílem: získat k žádosti o platbu zamítavou odpověď, tedy rozhodnutí, které by následně mohly zažalovat u Soudního dvora Evropské unie.

Samotná závěrečná zpráva auditu, která porušení zákona o střetu zájmů konstatovala, totiž zažalovat nejde. A české úřady se závěry nesouhlasí.

Standardní postup?

Server iROZHLAS.cz se snažil zjistit, zda není takový postup výjimečný. Běžně totiž o přípravě a podání žaloby k Soudnímu dvoru Evropské unie rozhoduje resort, jehož se sporná dotace či rozhodnutí týká. Poté připraví tzv. návrh na podání žaloby, který vláda schválí, nebo zamítne.

Dotace pro Fatru

Dotace se od počátku vymykala. Ministerstvo průmyslu ji schválilo v únoru 2019, tedy jen pár týdnů poté, co v Česku auditní mise ke střetu proběhla. Pozornosti Bruselu nejdříve unikla a neupozornily na ni ani české úřady, když měly. Existenci projektu přiznaly až v květnu 2020. Evropská komise ji vyhodnotila jako v rozporu se zákonem o střetu zájmů. V únoru 2021 proplatily navzdory závěrům auditu dotaci ze státní kasy. V květnu to zdůvodnily tím, že Fatra poslouží jako „pilotní projekt“ na otestování střetu zájmů.

Úřady ale odmítají, že by byl případ něčím zvláštní. „Jedná se o standardní postup vycházející ze Statutu vládního zmocněnce,“ uvedl mluvčí resortu průmyslu Vošahlík. Stejně se vyjádřila také Lenka Do, mluvčí ministerstva zahraničí, pod nějž vládní zmocněnec spadá.

Ministerstvo ale přesto na jednání vlády nechystá návrh žaloby. „V souvislosti s touto věcí připravuje ministerstvo průmyslu materiál, na základě kterého vláda rozhodne o dalším postupu,“ uvedl k tomu Vošahlik.

Kdy by se měl dokument na Úřad vlády dostat, není jasné. Úředníci resortu průmyslu, který nyní vede Jozef Síkela (za STAN), na to mají zhruba dva měsíce. „Ministerstvo si je vědomo lhůty na začátku dubna tohoto roku. Všechny kroky jsou směřovány s cílem tuto lhůtu dodržet,“ dodal.

‚Protibabišovská‘ vláda

Strany současné vládní koalice patřily k velkým kritikům bývalého premiéra Andreje Babiše i střetu zájmů, který konstatovali auditoři Evropské komise. Současný premiér Petr Fiala se přitom už dříve vyjádřil ve smyslu, že zájmy soukromých firem - tedy ani koncernu Agrofert - hájit nehodlá.

Nejedná se o neúspěch, tvrdily úřady. Teď dávají od žaloby kvůli Babišově střetu zájmů ruce pryč

Číst článek

„Státní aparát placený z peněz daňových poplatníků nemá sloužit soukromému byznysu, ale občanům Česka. To říkáme dlouhodobě, a tak budeme přistupovat k veškerým sporům mezi Českou republikou a Evropskou komisí,“ napsal už dříve serveru iROZHLAS.cz.

Šance na podání žaloby tedy se současnou vládou značně klesly. Žalobu přitom bylo možné podat už mnohem dříve. V srpnu loňského roku Brusel v dopise napsal, že u dotace pro Fatru takzvaně pozastavuje platební lhůtu. To prakticky znamenalo, že odmítl dotaci proplatit.

Ministerstvo financí tehdy v tiskové zprávě oznámilo, že „díky tomuto dopisu Česká republika získala žalovatelný akt, který bude moci být Českou republikou napaden s cílem získat rozsudek Soudního dvora EU.“ Proč tedy tehdy žalobu skutečně nepodala? To oficiálně nikdo nevysvětlil.

U pozastavení platební lhůty je ale podání žaloby komplikované. Popsal to v analýze, na kterou už dříve upozornil server iROZHLAS.cz vládní zmocněnec při soudu Martin Smolek. „Žaloba proti aktu, kterým dochází k přerušení platební lhůty, tedy nemůže reálně dosáhnout sledovaného účelu (získání odpovědi na to, zda je výklad paragrafu 4c zákona o střetu zájmů zastávaný komisí správný, či nikoli, pozn. red.),“ napsal v dokumentu.

Na podzim proto poslalo Evropské komisi ministerstvo průmyslu neobvyklou žádost. Chtělo po ní za žádost o proplacení okamžitě vystavit pokutu, jak v  minulosti zjistil iROZHLAS.cz. Tu by bylo možné zažalovat snáze, jenže unijní úředníci to před několika týdny odmítli. Více čtěte ZDE.

Bývalý premiér Babiš i holding Agrofert dlouhodobě střet zájmů i porušení jakýchkoliv zákonů odmítají.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme