Přetahování o dotaci, kterou Brusel neproplatí kvůli Babišově střetu, pokračuje. Agrofert se znovu odvolal

Téměř před rokem zemědělský fond rozhodl, že Agrofert má vrátit dotaci 1,6 milionu korun, kterou Evropská komise neproplatila Česku kvůli střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Od té doby kvůli tomu mezi firmou a úřady probíhá „přetahování“. Naposledy letos ve druhé půlce srpna vydalo vedení fondu nové rozhodnutí, proti němuž se dceřinka Schrom Farms odvolala. Případ tak poputuje na stůl ministerstvu zemědělství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš střet zájmů od počátku odmítal, stejně tak koncern Agrofert, který má vložený ve svěřenských fondech

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš střet zájmů od počátku odmítal, stejně tak koncern Agrofert, který má vložený ve svěřenských fondech | Foto: René Volfík | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu ve věci vrácení dotace žadatele Schrom Farms, spol. s r. o., bylo opětovně vydáno v průběhu minulého týdne,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí fondu Eva Čespiva ve druhé půlce srpna.

Agrofert má vrátit dotaci, kterou Brusel neproplatí kvůli Babišově střetu. Zemědělský fond verdikt nezměnil

Číst článek

Jestli platí, že i podle nového rozhodnutí má firma dotaci vrátit, nesdělila. Jen o zhruba deset dnů později ale potvrdila, že se drůbežářský podnik proti verdiktu odvolal.

Fond o tom, že se má dotace vracet kvůli porušení pravidel pro střet zájmů, rozhodl už v říjnu loňského roku. I tehdy se dceřinka Agrofertu odvolala a u ministerstva zemědělství uspěla. Úřad vedený v té době lidoveckým ministrem Zdeňkem Nekulou vrátil případ zemědělskému fondu. Podle něj ale byly výtky ministerstva pouze procesního charakteru.

Už v květnu pak iROZHLAS.cz popsal, že fond se s výtkami ministerstva vypořádal tak, že do spisu jen doplnil některé dokumenty. Vše tedy nasvědčuje tomu, že na svém původním rozhodnutí o vracení dotace vedení fondu trvá.

Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský se k tomu nechtěl vyjádřit. „Platí, že probíhající řízení nekomentujeme,“ uvedl pouze. Nejnovější odvolání bude opět řešit ministerstvo zemědělství, v jehož čele Nekulu vystřídal jeho stranický kolega Marek Výborný.

Pokuta za Babišův střet

Dotaci, která měla být spolufinancovaná z unijních peněz, odmítla proplatit Evropská komise. Spadá totiž do období vládního angažmá Andreje Babiše, a proto podle Bruselu porušuje českou i unijní legislativu ke střetu zájmů. Kvůli tomu a dalším pochybením Komise Česku vystavila pokutu přesahující 82 milionů korun. Můžete si o tom přečíst ZDE.

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace

Číst článek

Část z pokuty tvoří právě dotace pro Schrom Farms. Jedná se o jedinou „problémovou“ dotaci. Státní zemědělský fond totiž poté, co v Česku proběhla evropská auditní mise prověřující střet zájmů, preventivně veškeré projekty dceřinek Agrofertu pozastavil. S výjimkou této jediné.

Audit ke střetu zájmů proběhl na českých úřadech na začátku roku 2019. Unijní auditoři se zaměřili na dotace pro Agrofert, které koncern čerpal v době Babišova vládního angažmá. Kontroloři došli k závěru, že tehdejší premiér byl v době, kdy seděl ve vládě, ve střetu a koncern tak neměl na řadu dotací nárok.

Modernizace farmy

Dceřinka koncernu Schrom Farms použila peníze na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku. Farma, která produkuje až šest milionů násadových vajec ročně, investovala do moderní technologie více než 7,7 milionu korun. O dotaci poté požádala Státní zemědělský fond, šlo o bezmála 1,6 milionu korun. Zhruba polovinu (31 tisíc eur) měl tvořit příspěvek z Bruselu.

‚Bouře ve sklenici vody.‘ Škrt dotací pro Madetu a další moc neušetří, potravináři se začnou podporovat jinak

Číst článek

Minulá vláda pod Babišovým vedením kvůli tomu, že Evropská komise odmítla dotaci proplatit, Brusel zažalovala. Tehdy ale ještě nebyl audit ke střetu zájmů ukončen a podle soudu tak nebylo jisté, zda peníze od Komise Česko nakonec nedostane. Stížnost proto tehdy pozastavilo.

Kabinet Petra Fialy (ODS) měl ale od počátku k Babišově střetu odmítavý postoj a několikrát avizoval, že se kvůli němu nehodlá před unijním tribunálem soudit. Loni v září proto žalobu stáhl.

Státní zemědělský intervenční fond řeší vedle zhruba 1,6 milionu korun pro farmu další necelou třicítku dotací pro firmy z koncernu Agrofert. Ty byly kvůli auditu už před lety pozastaveny v různých fázích schvalovacího a administračního procesu.

Dohromady jde o projekty za více než půl miliardy korun, které měla Evropská unie podpořit asi 200 miliony korun. Některé firmy tak dostaly informaci o přidělení „nulové dotace“, další pak o zamítnutí, jak už dříve informoval iROZHLAS.cz. Agrofert pak kvůli tomu fond zažaloval.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme