Finále zemědělského auditu k Babišově střetu zájmů má teprve přijít. Úřady čekají na ‚pokutu‘ od Bruselu

České úřady sice mají už dva týdny na stole závěrečnou zprávu k zemědělskému auditu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), na úplné finále unijní prověrky ale teprve čekají. Brusel by měl zhruba v polovině června vydat rozhodnutí o případných finančních korekcích, jak zjistil iROZHLAS.cz. Zjednodušeně řečeno teď musí čeští úředníci čekat, zda jim jejich kolegové z Bruselu vystaví nějakou pokutu.

Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Končící premiér v demisi Andrej Babiš (ANO)

Šéf hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš od začátku střet zájmů odmítal | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Výsledek auditu bude předložen na jednání Výboru zemědělských fondů a poté bude vydáno rozhodnutí Evropské komise o případných finančních korekcích,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Ministr k auditu o střetu zájmů: Bude to jemná právní hra. Nelze vyloučit, že dojde k soudním sporům

Číst článek

Zmíněný Výbor zemědělských fondů je jedním z orgánů Evropské komise. A právě ten by měl na základě výsledků auditu zjednodušeně řečeno rozhodnout, zda ministerstvo zemědělství dostane pokutu.

Podle dřívějšího vyjádření resortu by ale fakticky nemělo Česko žádné peníze do Bruselu „vracet“. Státní zemědělský intervenční fond, který rozděluje unijní podporu, totiž preventivně přestal dotace Agrofertu vyplácet.

„Jak jsem řekl, kromě jedné dotace ve výši myslím cca 700 tisíc korun, tak všechny ostatní dotace byly zadrženy, nebyly proplaceny, takže škoda nehrozí,“ uvedl ve dva týdny starém rozhovoru lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Závěrečná zpráva k auditu do Česka dorazila na konci března, její český překlad pak dostali úředníci v pondělí 4. dubna. Dokument je zakončením druhé větve auditu kolem střetu zájmů bývalého premiéra Babiše a koncernu Agrofert, který v Česku proběhl na začátku roku 2019.

Pozastavené dotace

V rámci auditu jde o projekty dceřiných společností koncernu Agrofert za zhruba půl miliardy korun. Alespoň takové hodnoty dosahují dotace, které zemědělský fond pozastavil. Příspěvek z Evropské komise měl činit zhruba 200 milionů korun, zbytek pak měl jít z českých peněz.

Projekty jsou v různé stupni administrace. Většina z nich byla pozastavena ve fázi schvalování. Dva projekty už byly stvrzené smlouvou a u další pětice projektů pak fond dotace stopl až ve chvíli, kdy už mělo dojít k vyplacení ze státního rozpočtu.

Problematická by mohla být právě Nekulou zmíněná „jedna“ dotace. Jde konkrétně o zhruba 30,6 tisíce eur, tedy necelých 800 tisíc korun podle aktuálního kurzu. Tento příspěvek měl jít na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Jak se Česko snažilo už před dvěma lety kvůli této dotaci soudit, si můžete přečíst ZDE.

Zveřejnění závěrů

O výsledcích měl Nekula a šéf Státního zemědělského fondu Martin Šebestyán původně informovat na tiskové konferenci, která byla naplánována na toto úterý. Nakonec byl ale brífink zrušen. Právě proto, že úřady budou čekat na rozhodnutí o pokutě, což bude několik týdnů trvat.

Audit ke střetu zájmů

Auditní mise ke střetu zájmů tehdejšího premiéra Babiše proběhla v Česku na začátku roku 2019. Zaměřila se na dvě skupiny dotací. Jedna část prověrky mířila na investiční dotace. Ty v Česku v největší míře rozděluje ministerstvo průmyslu a obchodu. Její druhá část pak řešila zemědělské dotace, které spravuje Státní zemědělský a intervenční fond. Audit se tak vlastně rozdělil na dvě větve. První větev týkající se investičních dotací byla už dávno uzavřena s jasným výsledkem: Babiš byl v daném období ve střetu zájmů a koncern Agrofert, který má vložný ve svěřenských fondech, čerpal řadu dotací neoprávněně. Druhá větev týkající se zemědělských dotací byla dosud otevřena a závěrečná zpráva dorazila až na konci března.

„Předpokládá se, že k předložení výboru dojde v květnu. Samotné rozhodnutí Evropské komise o případných korekcích by mělo být doručeno dle předpokladů do poloviny června tohoto roku,“ upřesnil Bílý z ministerstva zemědělství.

Až poté by výsledky auditu – tedy verdikt, jestli byl Babiš v době svého vládního angažmá ve střetu zájmů – měly být zveřejněny. „Po obdržení tohoto rozhodnutí Evropské komise je tedy možné se k dokumentu veřejně vyjádřit i ze strany českých úřadů a institucí,“ podotkl Bílý.

Co bude následovat, nechtěl upřesnit. „Stanovení dalšího postupu se odvíjí od obsahu rozhodnutí Evropské komise o případných korekcích, které je na rozdíl od finální auditní zprávy právně závazné. Je tedy nutné vyčkat na doručení tohoto rozhodnutí,“ uvedl pouze.

Právě rozhodnutí o finanční korekci by mohlo Česko zažalovat u Soudního dvora Evropské unie. Na začátku letošního roku takto ministerstvo zemědělství zažalovalo Brusel kvůli pokutě ve výši 1,15 miliardy, kterou Evropská komise vystavila za téměř pět let staré chyby v rozdělování evropských dotací. Server iROZHLAS.cz o tom informoval ZDE.

To je rozdíl oproti první větvi auditu ke střetu zájmů, která řešila investiční dotace a jejíž závěry jsou známé už řadu měsíců. Ve druhém případě totiž Češi mají v ruce pouze závěrečnou zprávu, kterou není možné žalovat.

V zemědělském auditu k Babišově střetu jde o víc než půl miliardy? Co víme o utajovaném dokumentu?

Číst článek

Ministerstvo průmyslu a obchodu se sice k pokutě, kterou by bylo možné zažalovat, snažilo dostat. Dokonce kvůli tomu proplatilo dceřiné společnosti Agrofertu dotaci. Plán ale nevyšel. Více si můžete přečíst ZDE.

Šéf hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš od začátku střet zájmů odmítal. A stejně tak i koncern Agrofert, který kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů.

„O závěrečné zprávě jsme se dozvěděli z médií, nemáme k ní bližší informace. Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu s právem České republiky a Evropské unie,“ uvedl před dvěma týdny pro iROZHLAS.cz mluvčí Pavel Heřmanský.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme