Brusel odblokoval peníze na projekty Agrofertu. Česko může zažádat o dotace, které už dceřinkám vyplatilo

Češi můžou zažádat o proplacení dotací pro Agrofert. V dopise to českým úřadům napsali představitelé Evropské komise. Informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdilo ministerstvo financí. Dotace byly dosud kvůli auditnímu šetření ke střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) blokované. Jde přitom o peníze, které už byly firmám vyplácené ze státní kasy. Stopka dál platí u dvou společností – zemědělského podniku Cerea a plastikářské firmy Fatra.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Agrofertu v Praze 4.

Budova Agrofertu v Praze 4. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Můžeme potvrdit, že Platební a certifikační orgán (ministerstvo financí – pozn. red.) uvedený dopis obdržel,“ řekla pro server iROZHLAS.cz Gabriela Krušinová z tiskového dobrou resortu financí.

Evropská unie by měla začít posílat peníze na dotace Agrofertu. V Bruselu zasedl výbor, Češi čekají na dopis

Číst článek

V září proběhlo v Evropské komisi tzv. Interruption Committee, tedy zasedání výboru, na kterém se přerušení výplat pro Agrofert probíralo. A to včetně okruhu výdajů, o které si budou moci české úřady zažádat. Výsledkem setkání je dopis, který nyní dorazil i na stůl úředníků ministerstva financí.

„Evropská komise v dopise informuje, že byly splněny podmínky pro zrušení upozornění na možné částečné přerušení platební lhůty. U budoucích průběžných žádostí o platbu komise již nebude vyžadovat obecné ujištění týkající se výdajů na operace poskytnuté skupině Agrofert a výdajů na operace příjemců držených ve svěřenských fondech,“ přiblížila obsah dopisu Krušinová.

Když se v Česku na začátku roku 2019 rozjel unijní audit ke střetu zájmů expremiéra Babiše, tok peněz z Evropské komise na projekty dceřinek Agrofertu se zastavil. Úředníci z ministerstva financí pak museli navíc s každou žádostí o výplatu peněz přikládat zvláštní papír, v němž ujišťovali, že žádost neobsahuje výdaje pro koncern. Tato povinnost jim nyní odpadne.

Desítky milionů ze státní kasy

Ministerstvo financí spolu s resortem průmyslu a obchodu bude nyní řešit, jaké faktury za projekty Agrofertu do Bruselu s žádostí o proplacení pošle. „Na individuální bázi pak bude rozhodnuto, u kterých projektů a v jaké výši dojde ke vložení výdajů do žádosti o platbu do Evropské komise,“ uvedla Krušinová.

100 milionů Agrofertu na lepší toasty šlo ze státní kasy. Ministerstvo dotaci nedalo Bruselu k proplacení

Číst článek

O jaký objem peněz by se mohlo jednat, nechtěl resort zhruba před dvěma týdny upřesnit. Jen necelý půlrok od zahájení auditu na začátku roku 2019 čítal ale seznam projektů dceřinek Agrofertu, které nebyly předloženy Evropské komisi, zhruba třináct projektů za 170 milionů korun. V květnu loňského roku šlo už o 18 projektů za více než 232 milionů korun. Soupiska se od té doby mohla ještě navýšit.

Systém vyplácení evropských dotací navíc funguje na principu předfinancování. Dotace jsou tedy nejdříve vyplacené z českého státního rozpočtu a až poté o jejich proplacení žádá ministerstvo financí Evropskou komisi. Řeč je tedy o penězích, které už firmy Agrofertu dostaly z české státní kasy.

Už nyní je jasné, že 100 milionů korun z tohoto balíků peněz budou naopak chtít české úřady zpět po Agrofertu. Jde totiž o dotace pro Pekárnu Zelená louka patřící pod Penam, která čerpala podporu na inovativní výrobu toastového chleba. Jenže kontroloři v rámci auditu došli k závěru, že dotace byla udělena neoprávněně, protože technologie inovativní nebyla. A ministerstvo průmyslu zahájilo loni s firmou takzvané řízení o odnětí dotace. Peníze tak bude chtít zpět.

Unijní audit

Audit ke střetu zájmů se v Česku zaměřil na nastavení systému rozdělování dotací a prověřoval také projekty dceřinek Agrofertu. Komise došla k závěru, že tehdejší premiér Andrej Babiš porušoval během svého vládního angažmá tuzemskou i evropskou legislativu ke střetu zájmů a koncern tak čerpal některé dotace v tomto období neoprávněně. Babiš od počátku střet zájmů odmítal. I vedení koncernu Agrofert opakovaně uvedlo, že vždy postupovalo v souladu s legislativou a s dotacemi bylo vše v pořádku.

Brusel také neproplatí další dvě dotace zemědělskému podniku Cerea a jednu dotaci plastikářské firmě Fatra. „Na základě požadavku Evropské komise nesmí být v žádosti o platbu do Komise předloženy níže uvedené projekty společností Cerea, a. s., a Fatra, a. s.,“ dodala Krušinová.

Příběh dotací na nové sušárny zrnin pro Cereu server iROZHLAS.cz v minulosti už podrobně popsal. Auditoři zjistili, že projekty byly kromě Babišova střetu zájmů zatíženy ještě dalším střetem. Dodavatel sušáren byl totiž bratr jednoho z manažerů Cerey. Více si můžete přečíst ZDE.

Dotace pro Fatru je také mediálně známá. Ministerstvo průmyslu ji loni navzdory velmi přísné stopce vyplatilo z českého státního rozpočtu. A poté požádalo o výplatu také Brusel. Zdůvodnilo to tím, že na dotaci chtělo v uvozovkách otestovat Babišův střet zájmů před soudem. Výsledky auditu totiž žalovatelné nejsou.

Plán byl takový, že Evropská komise logicky žádost o platbu zamítne a Česká republika toto rozhodnutí zažaluje u unijního tribunálu. K tomu ale nakonec nedošlo, minulá vláda měla velmi chabé vyhlídky, že se vůbec soud začne žalobou zabývat, současná vláda pak takový krok zcela zamítla.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme