‚Je adresován premiérovi.‘ Resort Dostálové dostal dopis od eurokomisaře kvůli střetu zájmů Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo dopis od evropského komisaře pro rozpočet Guntera Oettingera ohledně možného střetu zájmů premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila šéfka resortu Klára Dostálová (za ANO). Případem českého předsedy vlády by se měl příští týden zabývat také Evropský parlament.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:57 6. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO)

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) | Foto: Michal Šula / MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Ano, dopis už máme. Je adresován panu premiérovi,“ reagovala na dotaz redakce v SMS Dostálová. Sama se podle svých slov s jeho obsahem ještě neseznámila.

‚Doufám, že odpověď dorazí v příštích dnech.‘ Komisař Oettinger poslal Babišovi dopis kvůli střetu zájmů

Číst článek

„Vzhledem k mému pracovnímu programu mám signál ze sekretariátu, že k nám dopis už dorazil. Já jsem se s ním ještě neseznámila. Jenom jsem požádala svoje kolegy, aby mi rychle řekli, co v tom dopisu zhruba je,“ pokračovala posléze ministryně na dotaz Radiožurnálu, který ji zastihl na konferenci Svazu měst a obcí.

Obsahem psaní je ovšem podle Dostálové především implementace nového evropského zařízení. „Mám to zatím jenom zprostředkovaně, fyzicky jsem ho neviděla. Mám ale informaci, že je to právě o aplikaci článku 61,“ pokračovala.

Právní rozbor dopisu

Ministerstvo tak nyní bude psaní podle Dostálové „právně analyzovat“. „Budeme k tomu dělat právní rozbory. Část toho jsme už dali i na vládu, takže přesně v tomto duchu budeme připravovat odpověď Evropské komisi,“ doplnila.

„Budeme k tomu dělat právní rozbory. Část toho jsme už dali i na vládu, takže přesně v tomto duchu budeme připravovat odpověď Evropské komisi.“

Klára Dostálová (Ministryně pro místní rozvoj za ANO)

Server iROZHLAS.cz se na dopis od eurokomisaře zeptal také premiéra, na dotazy ale zatím nereagoval. 

O zaslání dopisu eurokomisař Gunter Oettinger informoval v pondělí během jednání evropského výboru pro rozpočtovou kontrolu, který se střetem zájmů premiéra zabývá. 

„Je třeba to vidět v rámci nového finančního nařízení a faktu, že od srpna letošního roku platí vůči konfliktům zájmů přísnější přístup. Finanční nařízení se týká každé členské země, každého příjemce, každého občana, ať je malý, nebo velký,“ upozornil.

Střet zájmů v europarlamentu

Případem Babiše by se měl příští týden zabývat také Evropský parlament, jak Radiožurnálu potvrdil europoslanec Stanislav Polčák (za TOP 09). „Ve čtvrtek bylo schváleno, že plénum bude příští středu v 18 hodin. Pan Babiš u toho nebude. Je zvykem, že ty věci se nejprve proberou s Evropskou komisí,“ uvedl.

Během jednání by podle Polčáka měla Evropská komise sdělit, jaký k celé věci zaujala postoj. „Tedy na plénu by měla komise sdělit, jaké je její stanovisko, jaký je její náhled na věc. Také by měla oficiálně oznámit, že požádala českou vládu o reakci. Pak bude zřejmě další jednání, kam bude pozván i pan Babiš,“ vysvětlil.

Na twitteru na celou věc reagoval také další europoslanec Pavel Telička (za ANO):

Podle šéfa TOP 09 a europoslance Jiřího Pospíšila se bod zařazený na program pléna nazývá „Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky“. „Kauza Andreje Babise už není jen náš problém. Logicky zajímá i evropské politiky,“ uvedl k tomu.

Podle nového evropského nařízení je ve střetu zájmu i ten, kdo má na čerpání dotací ekonomický zájem. Evropská komise se celou věcí začala zabývat z podnětu Transparenci International. Podle organizace by měl Babiš nyní dopis od eurokomisaře zveřejnit.

Babiš konflikt odmítá

Podle zprávy právní služby se Babiš ve střetu zájmů nachází. Dokument uvádí, že má Babiš zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, který vložil do svěřenského fondu, a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Podle zprávy navíc hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy korun), které byly Agrofertu vyplaceny letos.

Babiš možný střet zájmů opakovaně odmítl. „Nemám střet zájmů, to vylučuji. A nic se nebude vracet,“ prohlásil v pondělí během tiskové konference. Zdůraznil, že žádné stanovisko Evropské komise vláda dosud nemá.

Premiéra se zastala i Dostálová, podle ní Babiš nemá na rozdělování ani kontrolu dotací žádný vliv. Podobně mluví i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Uvedl, že svěřenský fond je podle něj dostatečná záruka nestrannosti ministra.

Kristýna Guryčová, Veronika Hlaváčová, jaf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme