Zveřejnění dopisu k Babišově možnému střetu zájmů? Evropská komise už podruhé požádala o odklad

Původně měla Evropská komise do 20. září rozhodnout, zda zveřejní alespoň částečně dopis, jenž eurokomisař Günther Oettinger loni v listopadu poslal premiérovi Andrej Babišovi (ANO) kvůli jeho možnému střetu zájmů. Jenže od té doby komise už dvakrát požádala o prodloužení lhůty. Naposledy ve středu, kdy si vyjednala „odklad“ do konce listopadu. Zveřejnění navrhla evropská ombudsmanka, která se netransparentností komise zabývá.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš opouští Brusel po červencovém summitu lídrů EU. | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

„Evropská komise dnes požádala o další prodloužení do 29. listopadu 2019 v případě přístupu k dokumentům 724/2019 / MIG (dopis premiéru Babišovi, pozn. red.). Důvodem byla doba potřebná k dokončení interních postupů. Rozhodli jsme se této žádosti vyhovět,“ uvedla ve středu pro iROZHLAS.cz mluvčí ombudsmanky Honor Mahony ke zveřejnění dopisu.

Zveřejněte aspoň část dopisu Babišovi k možnému střetu zájmů, radí Bruselu evropská ombudsmanka

Číst článek

Komise tak požádala o prodloužení už podruhé. Původní termín odpovědi byl stanoven na 20. září, těsně před uplynutím lhůty ale úřad požádal o prodloužení do konce října. Nyní rozhodnutí o celé záležitosti odkládá o další měsíc.

Evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová se stížností na postup komise kvůli nezveřejnění dopisu začala zabývat na žádost českého senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti), který ji poslal podnět letos v dubnu. Wagenknecht považuje postup Evropské komise za netransparentní a žádal vedle zveřejnění korespondence mezi Oettingerem a Babišem o další čtyři dokumenty.

Dopis Babišovi

Eurokomisař Oettinger poslal českému premiérovi dopis loni na konci listopadu. V té době se už komise zabývala šetřením jeho možného střetu zájmů. Dopis zůstal neveřejný, nezveřejnily ho ani české úřady, ani Brusel.

Podle týdeníku Respekt v něm ale Oettinger předsedovi vlády navrhl tři řešení střetu – buď se odstřihne od Agrofertu, nebo Agrofert přestane brát dotace, anebo premiér přestane jako politik zasahovat do všech rozhodnutí spojených s dotacemi a k tomu se majetkově svlékne.

Andrej Babiš do Bruselu v odpovědi poslal celkem dva dopisy. V prvním sliboval, že udělá všechno pro to, aby se vyhnul možnému střetu zájmů. O týden později předseda vlády poslal druhý dopis, v němž tvrdil, že se na něj nové evropské nařízení nevztahuje.

Další dokumenty

Zatímco u dopisu je stále šance na částečné zveřejnění, v případě dalších dokumentů, které požadoval senátor odtajnit, neuspěl. V druhé půlce července ombudsmanka rozhodla, že komise nechybovala, když nezveřejnila čtyři dokumenty týkající se metodiky a zadání auditu.

Utajované dopisy k možnému střetu zájmů Babiše? Postup Bruselu bude řešit evropská ombudsmanka

Číst článek

„Nedopustila se nesprávného úředního postupu, když odmítla přístup veřejnosti ke čtyřem dokumentům týkajícím se probíhajících auditů,“ uvedla v závěrečném zprávě, kterou zveřejnila na webu. Přestože postup Bruselu posvětila, v dokumentu komisi navrhla, aby vše zveřejnila po dokončení auditu, a to s odkazem na veřejný zájem.

Úřad evropské ombudsmanky ale není soud, a tak její rozhodnutí není pro jiné unijní instituce závazné. Jeho úloha je se při stížnostech pokusit mezi stěžovatelem a daným úřadem najít přiměřené řešení. Podle mluvčí jsou doporučení ombudsmanky dodržovaná v 80 až 85 procentech všech případů.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme