Česko dostalo další dopis k Babišovu střetu zájmů. Čeká na překlad, pak bude mít dva měsíce na reakci

Česká strana obdržela další dopis navazující na auditní šetření ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Evropská komise v něm reaguje na argumenty, které do Bruselu odeslalo ministerstvo pro místní rozvoj na začátku března. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí ministerstva Vilém Frček. Jaký bude další postup? Resort počká na překlad dopisu, na reakci pak bude mít dvouměsíční lhůtu.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Agrofert neovládám ani neřídím.“ Premiér Andrej Babiš (ANO) střet zájmů dlouhodobě odmítá | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Stálému zastoupení ČR při EU v Bruselu byl v pátek 4. června 2021 večer předán dopis auditorů Evropské komise, který reaguje na informace obsažené v dopise českých orgánů ze dne 9. března 2021,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Chodit za dveře nestačí. Brusel kritizuje Česko, že neřeší Babišův střet zájmů. Žádá zastavení dotací

Číst článek

Podrobnosti k obsahu dopisu Frček neuvedl. „Ve svém dopise se auditoři Evropské komise vyjadřují k několika stále otevřeným zjištěním v rámci auditního řízení a opět žádají o důvěrné zacházení s informacemi týkajícími se neuzavřených zjištění,“ řekl mluvčí. 

Ministerstvo pro místní rozvoj podle něj počká na českou verzi dopisu. „Po jejím obdržení bude mít česká strana lhůtu dva měsíce na reakci,“ nastínil Frček. 

Původní dokument, na který reaguje, obdržel resort v českém překladu loni v prosinci. Skládá se z osmistránkového dopisu a zhruba 200 stran příloh. Jedná se o navazující korespondenci k auditnímu řízení, které řeší premiérův střet zájmů a vyplácení dotací a které v Česku proběhlo už na začátku roku 2019. 

Originál v angličtině zaslala komise na začátku loňského října. Redakce jej zveřejnila v plném znění.

‚V rozporu s článkem 4‘

Auditoři v dokumentu potvrzují to, co už dříve napsali v závěrečné zprávě k auditu. Tedy že premiér Babiš coby veřejný funkcionář porušuje článek 4 zákona o střetu zájmů. Vedle toho v něm popisují další zjištění týkající se konkrétních dotací pro Agrofert, jak server iROZHLAS.cz už dříve popsal.

§ 4C ZÁKONA O STŘETU ZÁJMŮ

Je zakázáno poskytnout dotaci podle právního předpisu upravujícího rozpočtová pravidla nebo investiční pobídku podle právního předpisu upravujícího investiční pobídky obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 písm. c) nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti.

Evropská komise dále uvádí, že veškerá unijní podpora, kterou tuzemské úřady přikleply Agrofertu v posledních třech letech, byla přidělena neoprávněně.

„Veškeré dotace udělené skupině Agrofert po 1. září 2017 (…) jsou v rozporu s článkem 4c o střetu zájmů za předpokladu, že žádost o dotaci byla předložena během 1. září 2017 či po něm a dotace byla udělena v době, kdy byl pan Babiš veřejný funkcionář ve smyslu tohoto ustanovení,“ stojí v dopise.

Premiér Babiš dlouhodobě střet zájmů popírá. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS zprávě na začátku loňského prosince.

Opět také zdůraznil, že akcie holdingu převedl v důsledku zákona o střetu zájmů – označovaného také jako lex Babiš – v únoru 2017 do svěřenských fondů.

ČASOVÁ OSA

 • Únor 2017 – Andrej Babiš (ANO) coby tehdejší ministr financí vkládá holding Agrofert do svěřenských fondů
 • Květen 2017 – Andrej Babiš končí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) coby ministr financí
 • Září 2017 – Zákon o střetu zájmů začíná být účinný
 • Prosinec 2017 – Andrej Babiš se stává premiérem menšinové vlády s ČSSD
 • Srpen 2018 – Začíná platit přísnější evropské nařízení o střetu zájmů
 • Listopad 2018 – Evropská komise se začíná z podnětu protikorupční organizace Transparency International zabývat možným střetem zájmů Babiše kvůli eurodotacím pro Agrofert
 • Prosinec 2018 - Andrej Babiš píše tehdejšímu eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi, že bude na vládě chodit při projednávání eurodotací z preventivních důvodů za dveře
 • Leden 2019 – V Česku probíhá auditní mise Evropské komise, která kontroluje dotace pro Agrofert
 • Červen 2019 – Evropská komise posílá do Česka předběžnou auditní zprávu, ve které konstatuje střet zájmů
 • Srpen 2019 – Česko rozporuje předběžnou auditní zprávu
 • Prosinec 2019 – Brusel posílá do Prahy konečné závěry prověrky, opět konstatoval střet zájmů
 • Květen 2020 – Česko reaguje na finální závěry Evropské komise
 • Říjen 2020 – Brusel v reakci kritizuje, že Česko Babišův střet zájmů dostatečně neřeší
 • Prosinec 2020 - Do Česka dorazil překlad klíčového dopisu k auditu
 • Březen 2021 - Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo do Bruselu reakci na auditní zprávu Evropské komise 

Martin Štorkán, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme