Firemní školka i kurzy pro mlékaře. Auditoři z Bruselu na ministerstvu práce prověřili 21 projektů Agrofertu

Skupina Agrofert nečerpá jen zemědělské dotace. Evropské peníze koncern, který premiér Andrej Babiš (ANO) vložil předloni do svěřenského fondu, získal v minulosti také na školení zaměstnanců. Od roku 2009 to byly desítky milionů korun. Proto se kontroloři z Bruselu v rámci své auditní mise kvůli možnému střetu zájmů šéfa kabinetu zaměřili i na dotační projekty ministerstva práce. Prověřili celkem 21 projektů, jak zjistil server iROZHLAS.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: Petr Hloušek / Právo | Zdroj: Profimedia

Firemní školka v severočeské Lovochemii, vzdělávací program pro pracovníky Kosteleckých uzenin i speciální školení pro mlékaře v Olmě. Na to všechno čerpaly podniky ze skupiny Agrofert peníze v rámci operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. V centrálním registru dotací ministerstva financí je možné pro předchozí programové období u koncernu dohledat hned dvacítku projektů.

Projekty za 90 milionů

Na stejné množství se podle mluvčí resortu práce zaměřili také kontroloři z Bruselu. „Jednalo se o 20 projektů, kterým bylo proplaceno celkem 89,2 milionu korun. S výjimkou jediného projektu byly dotace schváleny v letech 2009 a 2010,“ řekla pro iROZHLAS.cz Barbara Hanousek Eckhardová. Konkrétní být ale nechtěla. Dále pouze uvedla, že šlo o příspěvky na vzdělávání zaměstnanců.

‚Minimálně střet zájmů.‘ Faltýnkův muž Hlína hájil Huawei i dopravní podnik. Dozorčí rada nařídila kontrolu

Číst článek

Auditoři z Evropské komise prověřovali kvůli možnému střetu zájmů premiéra také současný operační program Zaměstnanost. „Jedná se o jediný projekt v objemu 1,9 milionu korun, jemuž však dosud nebyly proplaceny žádné prostředky. Příjemce žádné výdaje nevykázal,“ pokračovala Hanousek Eckhardová. Podle evidence ministerstva financí o dotaci z holdingu Agrofert žádala pouze jediná firma, a to pardubická chemička Synthesia. Šlo o příspěvek na vzdělávací kurzy pro zaměstnance.

Redakce se na kontrolu dotačních projektů zeptala také mluvčího holdingu Karla Hanzelky. O součinnost Agrofert však podle jeho slov žádný z úřadů nepožádal. „Ohledně dotací nás nikdo nekontaktoval a k ničemu nevyzval. Ani Evropská komise, ani české úřady. Rozumíme situaci tak, že jde ze strany Evropské komise o audit u administrátorů dotací,“ popsal.

Babiš: Měkké projekty nemám rád

Zmíněné dotační programy ministerstva práce podporují takzvané měkké projekty. To znamená neinvestiční projekty, kdy jdou peníze na podporu vzdělávání nebo zdravotně postižených. Čerpání peněz z Bruselu je navíc podmíněno příspěvkem z českého rozpočtu. I proto je Babiš ještě coby ministr financí kritizoval.

„Měkké projekty nemám rád. Evropská unie nám diktuje, na co máme peníze čerpat. Nutí nás k tomu, abychom dávali dotace na školení nebo na rekvalifikaci. Já bych je ani nechtěl. Stát to pak musí spolufinancovat ze svého rozpočtu,“ prohlásil Babiš podle Aktuálně třeba před dvěma lety při besedě se studenty České zemědělské univerzity v Praze.

Kontrola v Praze

  • Prověrka Evropské komise kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) proběhla 11. ledna také na pražském magistrátu, jak serveru iROZHLAS.cz potvrdil mluvčí Vít Hofman. Audit se týkal dotačního programu Praha – Adaptabilita. „Do vzorku operací byl zvolen jeden jeho již ukončený projekt,“ popsal Hofman.
  • Konkrétně šlo o vzdělávací projekt konzultační firmy Acomware, která se do holdingu Agrofert dostala v roce 2015. „Projekt se uskutečnil v letech 2011 až 2013. V tomto období se jednalo o nezávislou firmu, která byla později převzata společností Mafra (součást mediální divize skupiny Agrofert – pozn. red.),“ doplnil mluvčí s tím, že se auditoři zajímali také o aktuální operační program Praha – pól růstu a to jak je v něm ošetřena problematika střetu zájmů.

Auditní komise byla na ministerstvu práce zkraje ledna. Vedle konkrétních projektů prověřovala také obecné mechanismy a opatření, které by měly střetu zájmů u čerpání dotací zamezovat. Podobně audit probíhal také na ministerstvu pro místní rozvoj a ve Státním zemědělském intervenčním fondu, který vyplácí zemědělské dotace. Kolik projektů a v jakém objemu tam kontroloři z Bruselu prověřovali, ale mluvčí Vladimíra Nováková nechtěla upřesnit.

Holding Agrofert podle výročních zpráv získal jen v roce 2017 na zemědělských a dalších dotacích 1,95 miliardy korun, o rok dříve pak zhruba 1,5 miliardy korun. Přislíbeny ale měl v daných letech dotace o zhruba sto milionů vyšší.

Vedle Agrofertu Evropská komise prověřuje také dotace pro firmu Agrotrade, kterou vlastní otec ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Zpráva auditorů by měla být hotová nejpozději do konce dubna.

Podezření, že Babiš i Toman porušují nové evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla česká Transparency International, připojili se k ní i opoziční Piráti. Podle nich Babiš i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a rozdělování evropských dotací v Česku.

Babiš to popírá. Důvod vracet evropské peníze nevidí ani Agrofert. „Bývalý akcionář Agrofertu, pan Andrej Babiš, učinil podle zákona 'lex babiš' zákona vše, co měl. Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Dotace čerpáme přesně podle zákona a podmínek, které splňujeme, a na základě uzavřených smluv,“ uvedl mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Stejně tak odmítá střet zájmů ministr Toman. „Nejsem si vědom toho, že bych podepsal cokoliv směrem k firmě, kterou vlastní otec,“ řekl před časem pro Radiožurnál.

Kristýna Guryčová, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme