Ministerstvo by mělo věc přezkoumat, píše o rozhodnutí Zemana Transparency. Benešová se tím bude zabývat

„Je na místě přezkumné řízení zahájit.“ Server iROZHLAS.cz má k dispozici obsah podnětu organizace Transparency Internatinal, který podala na ministerstvo spravedlnosti. Žádá v něm přezkoumání rozhodnutí šéfžalobce Pavla Zemana ve věci šetření možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), konkrétně kvůli vlastnictví médií. Resort redakci odpověděl, že se bude věcí zabývat. „Nebudu předjímat,“ napsala ministryně Marie Benešová (za ANO).

Dokument Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Benešová, Andrej Babiš. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Uvedené rozhodnutí má být v přezkumném řízení zrušeno a věc má být vrácena odvolacímu orgánu k novému rozhodnutí, případně má být napadené rozhodnutí změněno tak, že se rozhodnutí Městského úřadu Černošice ze dne 1. 8. 2019 potvrzuje,“ shrnuje v závěru podnětu, který má redakce k dispozici a zveřejňuje ho v plném znění, Transparency International.

Starosta Černošic Kořínek: Zeman selhal, Babišovým voličům dal falešný pocit zadostiučinění

Číst článek

Protikorupční organizace se v podnětu, který ministerstvu spravedlnosti v čele s Marií Benešovou (za ANO) adresovala 8. srpna, opřela o nedávné rozhodnutí nejvyššího státní zástupce Pavla Zemana. Ten – z popudu Transparency International a senátora Lukáše Wagenknechta (za Piráty) – zvažoval, jestli podat kvůli Babišovu případu žalobu k ochranně veřejného zájmu.

Nakonec se Zeman rozhodl žalobu nepodat, přestože došel k závěru, že verdikt Středočeského kraje nebyl z jeho pohledu správný a že premiér přes svěřenské fondy nadále ovládá holding Agrofert. Hejtmanství pod vedením Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) v odvolacím řízení ale uvedlo, že přestupek proti zákonu o střetu zájmů nespáchal. Odmítlo tak předchozí rozhodnutí Černošic.

Verdikt Benešové

Resort Benešové se případem kolem premiéra už jednou zabýval. V listopadu 2019 však oznámil, že k revizi krajského verdiktu nevidí důvod. To by se teď ale podle Transparency International v návaznosti na Zemanovo zdůvodnění mělo změnit. Organizace argumentuje tím, že existuje důvodná pochybnost, že odvolací rozhodnutí nebylo správné a žádá od ministerstva přezkum.

„V okamžiku, kdy nejvyšší státní zástupce výslovně prohlásil rozhodnutí Krajského úřadu, tedy správního orgánu podřízeného Ministerstvu spravedlnosti v řízení o přestupku na úseku střetu zájmů, za nesprávné a založené na nesprávném právním posouzení věci, je na místě přezkumné řízení zahájit,“ píše se mimo jiné v dokumentu.

Celý podnět Transparency International si můžete přečíst zde:

Ministerstvo v reakci uvedlo, že bude celou věc řešit. „Až podnět ministerstvo spravedlnosti dorazí (zatím se tak nestalo), budeme se jím zabývat. Nejdřív se ale musíme seznámit s jeho obsahem. V tuto chvíli nebudeme předjímat, jak a zda je s ním možné dále nakládat,“ uvedl na dotaz redakce mluvčí resortu Vladimír Řepka.

V podobném duchu odpověděla v SMS zprávě také sama ministryně Benešová. „Zatím nám podání z Transparency International nedorazilo, tak nebudu předjímat,“ napsala.

Organizace přitom posílala podnět na ministerstvo prostřednictvím datové schránky, doručeno tak bylo okamžitě.

Potvrzení o doručení podnětu z datové schránky Transparency International | Zdroj: Transparency International

Premiér vždy obvinění ze střetu zájmů odmítal. Tvrdil, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů zcela ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Černošická kauza

  • Poprvé o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra rozhodl černošický úřad loni koncem ledna. „Je vinen,“ zněl verdikt radnice, která mu jako trest vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun. Předseda vlády, který současně zastává post poslance, se měl přestupku dopustit z nedbalosti.
  • Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj, který vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ten rozhodnutí o pokutě loni na konci března zrušil a spis vrátil zpět do Černošic s tím, že o celé věci musí rozhodnout znovu.
  • Černošický úřad pak podruhé rozhodl v případě Babišova údajného střetu zájmů loni začátkem srpna. A svůj předchozí verdikt potvrdil, Babiš se ale proti němu odvolal. Oba dokumenty hejtmanství zveřejnilo na svém webu. Krajský úřad posléze ale došel k závěru, že se přestupek nestal.
  • Premiér ovládání médií vždy odmítal. Bránil se tím, že holding Agrofert vložil do svěřenského fondu.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme