Pokud náš úřad případ neodložil, nemohla ani NCOZ, říká žalobce v Lucemburku k šetření Babišova střetu

Čeští policisté musí dál vyšetřovat střet zájmů šéfa hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Vyplývá to z vyjádření nejvyššího českého prokurátora v Lucemburku Petra Klementa. „Policejní orgány případ mohou a musí odložit teprve tehdy, je-li věc odložena u našeho úřadu,“ řekl pro iROZHLAS.cz. Podle Klementa prověřování dál probíhá například u stomilionové dotace na lepší toastový chléb Penam.

Lucemburk/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Debata prezidentských kandidátů v Českém rozhlase

Šéf hnutí ANO a bývalý premiér od počátku odmítá, že by byl ve střetu zájmů | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V pondělí Seznam Zprávy uvedly, že čeští detektivové případ Babišova střetu zájmů odložili, zatímco evropští žalobci v některých pokračují. Jak ale potvrdil pro iROZHLAS.cz Klement, takový postup není možný. „Pokud úřad evropského veřejného žalobce případ neodložil, nemůže věc odložit ani Národní centrála proti organizovanému zločinu nebo jiný policejní orgán,“ napsal v SMS.

Agrofert zažaloval resort životního prostředí. Nelíbí se mu, že už přes rok čeká na rozhodnutí o dotacích

Číst článek

Úřad evropského veřejného žalobce se podle něj některými případy dál zabývá, jako příklad uvedl právě dotaci pro Penam. U ní už v roce 2019 auditoři Evropské komise došli k závěru, že neměla být vyplacena, protože linka na toastový chléb, na kterou peníze šly, nebyla inovativní, jak firma avizovala v projektu.

Z vyjádření žalobce Klementa tak vyplývá, že i čeští detektivové musí střet zájmů expremiéra Babiše dál prověřovat. „Úřad evropského veřejného žalobce, podobně jako státní zastupitelství, vyšetřování řídí, ale samo je neprovádí,“ vysvětlil.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej nechtěl potvrdit, že část vyšetřování stále běží. S dotazy odkázal zpět na lucemburskou prokuraturu.

‚Odloženo‘

Pražští policisté zaměřující se na hospodářskou kritiku skutečně některé případy odložili se zdůvodněním, že nedošlo k trestnému činu, jak uvedly Seznam Zprávy. Trestní oznámení už v roce 2019 podali Piráti, kteří upozorňovali na možné porušení zákona u evropských, ale i národních dotací či veřejných zakázek. Právě oni dostali nyní vyrozumění, že na konci dubna policisté smetli šetření ze stolu.

Na počátku roku 2019 totiž v Česku proběhl audit Evropské komise, který se zaměřoval na dotace pro koncern Agrofert, který má Babiš vložený ve svěřenských fondech. Už o rok později vydali auditoři závěrečnou zprávu, z níž vyplývalo, že Babiš měl během svého vládního angažmá porušovat tuzemskou i unijní legislativu ke střetu zájmů, protože měl na koncern stále vliv.

On sám jakýkoliv střet zájmů od počátku odmítá, stejně tak holding Agrofert opakovaně uvedl, že s dotacemi bylo vše v pořádku a dceřinky je čerpaly v souladu s pravidly. Také jeho vedení několikrát uvedlo, že se nemělo možnost k práci auditorů vyjádřit, ačkoliv se jich týkala.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme