Zemědělský fond odebírá Agrofertu dotaci, kvůli které dostalo Česko od Bruselu pokutu

Zhruba 1,6 milionu korun chce Státní zemědělský intervenční fond, který rozděluje dotace do zemědělství, zpět po dceřince Agrofertu. Firmě Schrom Farms to vedení fondu napsalo v dopise na začátku září, zjistil server iROZHLAS.cz. Erární peníze na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku totiž odmítl Brusel proplatit. Důvod? Střet zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO), do jehož svěřenských fondů koncern patří, vyplývající ze závěrů unijního auditu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holding Agrofert uložil premiér Andrej Babiš (za ANO) v únoru 2017 do svěřenského fondu

Holding Agrofert uložil premiér Andrej Babiš (za ANO) v únoru 2017 do svěřenského fondu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Státní zemědělský intervenční fond dne 9. září 2022 odeslal společnosti Schrom Farms oznámení o zahájení řízení o vrácení neoprávněně vyplacené dotace,“ uvedla na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí fondu Luďka Raimondová.

Sankce přes 82 milionů: Brusel vystavil Česku pokutu za chyby v zemědělských dotacích i Babišův střet zájmů

Číst článek

Dotaci, která měla být spolufinancovaná z unijních peněz, odmítla proplatit Evropská komise. Spadá totiž do období vládního angažmá Andreje Babiše (ANO), a proto podle Bruselu porušuje českou i unijní legislativu ke střetu zájmů. Kvůli tomu a dalším pochybením komise Česku vystavila pokutu přesahující 82 milionů korun. Můžete si o tom přečíst ZDE.

Část z pokuty tvoří právě dotace pro Schrom Farms. Jedná se o jedinou „problémovou“ dotaci. Státní zemědělský fond totiž poté, co v Česku proběhla evropská auditní mise prověřující střet zájmů, preventivně veškeré projekty dceřinek Agrofertu pozastavil. S výjimkou této jediné.

Koncern Agrofert se nechtěl k zahájení řízení o odnětí dotace vyjádřit. „Probíhající řízení nebudeme komentovat,“ uvedl na dotaz redakce mluvčí Pavel Heřmanský. Dodal pouze, že podle vedení firmy bylo s dotací vše v pořádku: „Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu s dotačními pravidly.“

Modernizace farmy

Dceřinka koncernu použila peníze na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku. Farma, která produkuje až šest milionů násadových vajec ročně, investovala do moderní technologie více než 7,7 milionu korun. O dotaci poté požádala Státní zemědělský fond, šlo o bezmála 1,6 milionu korun. Zhruba polovinu (31 tisíc eur) měl tvořit příspěvek z Bruselu.

Šebestyán končí v čele zemědělského intervenčního fondu. Čelil kritice kvůli dotacím pro Agrofert

Číst článek

Minulá vláda pod Babišovým vedením kvůli tomu, že Evropská komise odmítla dotaci proplatit, Brusel zažalovala. Tehdy ale ještě nebyl audit ke střetu zájmů ukončený a podle soudu tak nebylo jisté, zda peníze od komise Česko dostane. Českou stížnost proto tehdy pozastavil. Více si můžete přečíst ZDE.

Kabinet Petra Fialy (ODS) měl ale od počátku k Babišově střetu odmítavý postoj a několikrát avizoval, že se kvůli němu nehodlá před unijním tribunálem soudit. Letos v září proto žalobu stáhl, jak informoval server iROZHLAS.cz.

Další projekty

Státní zemědělský intervenční fond musí vedle zhruba 1,6 milionu korun pro farmu vyřešit zhruba třicítku dalších dotací pro firmy z koncernu Agrofert. Ty byly kvůli auditu už před lety pozastaveny v různých fázích schvalovacího a administračního procesu.

Dohromady jde o projekty za více než půl miliardy korun, které měla Evropská unie podpořit asi 200 miliony korun.

Jde třeba o dvě dotace pro podnik SPV Pelhřimov dohromady za více než 74 milionů korun, které fond stopl těsně před prvními platbami. Schvalování žádostí v celkové výši 37 milionů korun pak přerušil třeba Kosteleckým uzeninám, Penamu, Vodňanské drůbeži nebo Olmě.

V původní verzi článku vydané ve středu ráno bylo uvedeno, že se jedná o necelý milion korun, tedy finanční příspěvek Evropské komise, který by podle zemědělského fondu měla společnost Schrom Farms vrátit. Správně je ale částka 1,6 milionu korun, která představuje celou dotaci včetně příspěvku z české státní kasy. Článek byl proto dopoledne aktualizovaný. Za nepřesnost se omlouváme.

Všechny tyto projekty by měly být ukončeny. V jaké fázi ale tento krok je, fond zatím neupřesnil. „Jednotlivé projekty byly v různé fázi administrace. A v souladu s tímto stavem Státní zemědělský intervenční fond připravuje další kroky, které povedou k ukončení administrace žádostí o dotace,“ uvedla k tomu pouze mluvčí Raimondová.

Unijní audit poměrů, jak české úřady kontrolují střet zájmů, proběhl v Česku na začátku roku 2019. Evropští kontroloři se zaměřili na dotace pro společnosti z koncernu Agrofert, a to kvůli osobě Andreje Babiše, který tehdy zastával post premiéra. Šetření se rozdělilo do dvou větví.

V jedné se řešily investiční dotace a závěry, že Babiš českou i unijní legislativu ke střetu zájmů porušoval, byly známé už od roku 2020. Výsledky druhé větve, která se zaměřila na zemědělské dotace, přišly do Česka až letos na jaře. Závěry byly stejné: šéf hnutí ANO porušoval pravidla.

Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš od počátku střet zájmů odmítá | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme