‚Věříme, že se podaří audit v krátké době uzavřít.‘ Co stojí v posledním dopise Bruselu k Babišově střetu?

Čtyřstránkový dopis k auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a tři obsáhlé přílohy poslalo ministerstvo pro místní rozvoj do Bruselu v půlce března. Serveru iROZHLAS.cz se nyní dopis podařilo získat. Češi v něm mimo jiné ujišťují, že pro kontrolu střetu zájmů dělají, co můžou. „Tato problematika je naším hlavním zájmem, a proto jí všechny relevantní zainteresované strany věnují maximální pozornost,“ stojí v dopise.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední tisková konference Vlády

Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš od počátku svůj střet zájmů odmítá | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Už je to více než dva roky, co se české úřady dozvěděly výsledky auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Unijní verdikt, podle nějž Babiš porušuje českou i evropskou legislativu ke střetu, je konečný. Přesto mezi Bruselem a Prahou stále probíhá výměna korespondence. Češi musí Evropskou komisi nadále informovat, jak zlepšují systém a jak plní doporučení ze závěrečné zprávy.

Do Bruselu odešel dopis ke střetu zájmů. Kvůli němu i miliardám na obnovu Češi opravují evidenci majitelů

Číst článek

Poslední dopis ze série poslalo české ministerstvo průmyslu v polovině března. Šlo o odpověď na bruselské řádky, které přistály na stolech českých úřadů loni v listopadu.

„Doufám, že poskytnuté informace jsou vyčerpávající a poskytují Komisi dostatečnou jistotu o zlepšení, ke kterému došlo v oblasti prevence střetu zájmů v České republice,“ stojí v něm mimo jiné.

Češi doufají, že poslední lístek adresovaný do Bruselu udělá tečku za dopisováním. I proto si na odpověď vzali v únoru o měsíc více času. „Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s dalšími resorty připravuje odpověď tak, aby byla kompletní a aby česká strana splnila veškeré požadavky,“ zdůvodnila tehdy pro iROZHLAS.cz odklad dopisu Karolína Sadílková z tiskového odboru ministerstva pro místní rozvoj.

Povedlo se českým úřadům vypořádat se všemi výtkami Bruselu? A co poslední odpověď obsahuje? Redakce iROZHLAS.cz přináší exkluzivně obsah dopisu.

Ukázka z dopisu k auditu ke střetu zájmů, který ministerstvo pro místní rozvoj poslalo v polovině března do Bruselu | Zdroj: iROZHLAS.cz

Problémové ministerstvo průmyslu

Nespokojenost ze strany Bruselu panovala dlouhodobě kolem prevence střetu zájmů na ministerstvu průmyslu a obchodu. To rozděluje unijní peníze v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Kritika resortu, který ještě loni na podzim vedl ministr Karel Havlíček (ANO), ale nyní mu šéfuje ministr za STAN Jozef Síkela, se v dopisech z Bruselu objevovala opakovaně.

‚Opatření se jeví jako nesprávné.‘ Brusel rozjel s Českem spor o definici skutečných majitelů firem

Číst článek

Z obsahu aktuálního dopisu ale vyplývá, že situace se na Síkelově úřadu za poslední měsíce zlepšila. „Auditní orgán (fungující na ministerstvu financí – pozn. red.) potvrdil, že byla přijata adekvátní opatření a systém řízení a kontroly je dostatečně zlepšen a funguje tak, aby nedocházelo ke střetu zájmů,“ ujistila nyní v dopise náměstkyně pro místní rozvoj Daniela Grabmüllerová.

Se správnou kontrolou střetu souvisela i další výtka Evropské komise. Ta se týkala české evidence skutečných majitelů – nástroje, který má pomoci státu kontrolovat skutečné vlastnictví firem.

V rámci českého rejstříku majitelů měly totiž české úřady do tuzemské legislativy implementovat unijní směrnici o praní špinavých peněz. Ale udělaly to špatně a Brusel s nimi už loni na podzim zahájil tzv. řízení o nesplnění povinnosti. Více si o tom můžete přečíst ZDE.

Evropská komise proto chtěla ujištění, že evidence bude v pořádku, i v rámci komunikace k auditu ke střetu zájmů. „Pro vyloučení pochybností (…) připraví Česká republika novelu tohoto zákona, která upraví předmětná ustanovení tak, aby byly všechny pochybnosti vyřešeny,“ napsala náměstkyně do dopisu s dodatkem, že vláda by měla mít novelu na stole „v následujících měsících“.

Seznamy funkcionářů

Evropská komise také ve svém posledním dopise z loňského podzimu požadovala po českých úřadech zaslat seznamy veřejných funkcionářů, kteří jsou zatíženi střetem zájmů. Nyní proto resort tyto seznam k dopisu připojil jako přílohy.

Neřídili se vlastními postupy a Babišův střet zájmů nekonstatovali. Teď je kritizuje ministerstvo financí

Číst článek

„Každý řídící orgán vede své vlastní seznamy, aby mohl plnit své povinnosti, a proto seznamy nejsou totožné. Ráda bych vás však ujistila, že v těchto seznamech jsou uvedeni všichni relevantní veřejní činitelé a společnosti, pokud jde o zákon o střetu zájmů, a proto je každý seznam přesný a předcházení střetu zájmů je řádně ošetřeno,“ dodala k tomu Grabmüllerová.

Server iROZHLAS.cz ale v minulých týdnech upozornil, že ačkoliv ministerstvo průmyslu řádně vede seznam veřejných funkcionářů ve střetu a loni na podzim v něm figuroval také Babiš s Agrofertem, v praxi se jím neřídilo. Loni v říjnu zamítlo dvacítku žádostí o dotace dceřinek koncernu, jako důvod ale uvedlo neexistují zdroj financování, nikoliv střet zájmů.

Za to, že se úředníci neřídili svými vlastními postupy včetně kontroly na základě seznamu, je zkritizovali kontroloři z ministerstva financí, kteří rozdělování dotací pravidelně prověřují. Více si o tom můžete přečíst ZDE.

Problémové projekty

Nakonec Evropská komise požadovala po ministerstvu průmyslu, aby provedlo prověrku 12 projektů firem z Agrofertu. Tu pak měli ještě jednou zkontrolovat auditoři ministerstva financí, kteří sice spadají pod resort vedený Zbyňkem Stanjurou (ODS), ale zodpovídají se přímo Bruselu.

Úředníci na resortu průmyslu nakonec kontrolovali jen 11 projektů. Jedna z firem totiž odstoupila od smlouvy a o vyplacení dotace tak nebude žádat. „Proces opětovného ověření zbývajících 11 projektů Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost byl již Řídícím orgánem (ministerstvem průmyslu – pozn. red.) ukončen,“ stojí v dopise.

Ukázka z dopisu k auditu ke střetu zájmů, který české úřady odeslaly do Bruselu v polovině března | Zdroj: iROZHLAS.cz

Auditoři ministerstva financí, kteří měli správnost kontroly kolegů z resortu průmyslu znovu ověřit, dostali ale na stůl dokumenty pouze k desítce dotací. „Výsledky ověření provedeného auditním orgánem neobsahuje závěr pro jeden projekt,“ stojí v jedné z příloh.

Českým úřadům se tak v březnovém dopisu nepodařilo splnit veškeré požadavky komise. I proto minulý týden ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo do Bruselu ještě dodatek dopisu, jak redakci iROZHLAS.cz potvrdil jeho mluvčí Vilém Frček. V něm je popsán výsledek prověrky jedenácté dotace pro dceřinku Agrofertu.

Nyní budou české politické špičky čekat, zda obsah dopisu Evropskou komisi uspokojí a zda dojde k definitivnímu uzavření auditu. Jinak hrozí, že bude mít Brusel na české úřady ještě další požadavky. Kdy by mělo být jasno? „Pro následné vyjasňování a zpřesňování dílčích dotazů Evropské komise nejsou přesné lhůty určeny,“ odpověděl Frček.

Koncern Agrofert od počátku říká, že při žádostech o dotace postupuje podle platných zákonů. Střet zájmů odmítá také Babiš.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme