‚Systém nefunguje.‘ Dorazil překlad posledního dopisu ke střetu zájmů. Kritika míří na Havlíčkův resort

Do Česka dorazil překlad posledního dopisu k auditu ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), jak zjistil server iROZHLAS.cz. Komise v něm kritizuje především ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Karlem Havlíčkem (za ANO), které rozděluje evropské dotace podnikům na inovativní projekty. „Systém k zamezení střetu zájmů je v tomto ohledu nadále hodnocen jako řádně nefungující,“ stojí v dopise, který má redakce k dispozici.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)  v Národním očkovacím centru O2 universu převzal od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa zhruba 41 tisíc dávek vakcíny Pfizer/BioNTech.

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš střet zájmů dlouhodobě popírá | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo dne 8. července 2021 české znění dopisu auditorů Evropské komise. Česká strana má lhůtu na reakci dva měsíce od obdržení české verze – to znamená do 8. září 2021,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu Jiří Landa. Anglická verze dopisu přišla českým úřadům na začátku června.

Česko dostalo další dopis k Babišovu střetu zájmů. Čeká na překlad, pak bude mít dva měsíce na reakci

Číst článek

Ačkoliv unijní prověřování střetu zájmů je už ukončené, mezi Bruselem a Prahou dál probíhá komunikace. V rámci ní české úřady informují, jak plní doporučení auditorů. A unijní úřady naopak hodnotí, jak jsou s plněním spokojené.

Úřad vedený ministryní Klárou Dostálovou (za ANO) obsah dopisu komentoval jen stručně. „Ve svém posledním dopise se auditoři Evropské komise vyjadřují k několika stále otevřeným zjištěním v rámci auditního řízení a opět žádají o důvěrné zacházení s informacemi týkajícími se neuzavřených zjištění,“ popsal mluvčí Landa. Redakce iROZHLAS.cz má českou i anglickou verzi dopisu k dispozici.

Brusel hned v úvodu připomíná, že závěry auditu ke střetu zájmů premiéra Babiše jsou konečné a neměnné. „Účelem navazující fáze pak je zajistit sledování účinného provádění doporučení uvedených v auditu, a nikoli zahájit nové kolo výměny rozporných argumentů týkajících se konečných zjištění auditu,“ stojí v dopise.

Zároveň opět opakují, že pokud jde o Evropský fond pro regionální rozvoj a Evropský sociální fond „existují v nastavení a fungování systému k zamezení střetu zájmů v souvislosti s operacemi týkajícími se skupiny Agrofert závažné nedostatky“.

Svěřenské fondy

Kritika v dopise míří především na ministerstvo průmyslu a obchodu, které rozděluje unijní dotace podnikatelům na inovativní projekty v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Vyčítají jeho úředníkům, že nezlepšili kontrolu střetu zájmů a svěřenských fondů.

Ministerstvo pro místní rozvoj kvůli zlepšení prověřování střetu zájmů na konci loňského roku vydalo metodické stanovisko. Tím se mají řídit všechny české úřady, které mají eurodotace na starost. Jenže resort průmyslu jej podle auditorů do svých postupů vůbec nezařadil.

„Auditoři Komise poukazují na skutečnost, že tyto předložené postupy OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost jsou datovány 29. listopadu 2019, tj. před vydáním nového stanoviska. To znamená, že v rámci těchto postupů nebylo metodické stanovisko týkající se zamezení střetu zájmů implementováno,“ stojí v dopise.

Úryvek dopisu k auditu ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) z 8. července 2021 | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bruselu se nelíbí ani to, jakým způsobem ministerstvo průmyslu vede seznam společností vlastněných veřejnými funkcionáři. „Je zřejmé, že tento seznam neodráží závěry Komise, že A. Babiš ovládá dva svěřenské fondy, a tím i společnosti skupiny Agrofert, které byly do těchto dvou svěřenských fondů vloženy,” stojí v dokumentu.

Stejnou kritiku si přitom resort vedený Karlem Havlíčkem (za ANO) vyslechl také po každoroční kontrole systému rozdělování dotací, kterou na něj poslalo české ministerstvo financí. Za to Česku hrozí půlmiliardová pokuta, jak informoval v polovině června iROZHLAS.cz.

Kvůli tomu Evropská komise považuje změny v ověřování střetu zájmů, které ministerstvo průmyslu udělalo po unijním auditu, za „neuspokojivé“ a v dopise dospěla k závěru, že celý systém nebyl dostatečně posílen. „Systém k zamezení střetu zájmů je v tomto ohledu nadále hodnocen jako řádně nefungující,“ upozorňují auditoři v dopise.

Úryvek dopisu k auditu ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) z 8. července 2021 | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: iROZHLAS.cz

Penam a Cerea

Některá zjištění z auditu, která byla i po vydání závěrečné zprávy tzv. otevřená (mezi Bruselem a Prahou probíhalo další vyjasňování), byla tímto dopisem ukončena. Například zjištění týkající se netransparentního uveřejnění zadávacích řízení.

Češi poslali do Bruselu posudek na toasty Penam. Neuspěli, 100 milionů ale po Agrofertu zatím nechtějí

Číst článek

Komise ale nadále požaduje, aby ministerstvo průmyslu prověřilo dalších 12 projektů holdingu Agrofert kvůli jejich inovativnosti a případně dalším možným chybám ve výběru. Mezi nimi jsou například dva projekty společnosti Primagra.

Brusel také dál trvá na tom, že 100 milionová dotace na linku na lepší toastový chléb značky Penam byla poskytnuta neoprávněně, protože projekt nebyl inovativní. A to ačkoliv české úřady poslaly do Bruselu nejnovější expertizu, která tvrdí opak. Více jsme o tom informovali ZDE.

Svůj názor auditoři nezměnili také v případě pětice projektů dceřiné společnosti Cerea, kde odhalili ještě jiný střet zájmů než ten českého premiéra. A to u jejího manažera. Dodavatelem nových sušáren zrnin, na které firma získala pět evropských dotací za 13,2 milionu korun, byla totiž společnost, kterou řídí jeho bratr. Více jsme případ popsali ZDE.

Premiér Babiš dlouhodobě střet zájmů popírá. „Agrofert neovládám ani neřídím. Proto dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze,“ reagoval pro iROZHLAS.cz v SMS zprávě na začátku loňského prosince.

Opět také zdůraznil, že akcie holdingu převedl v důsledku zákona o střetu zájmů – označovaného také jako lex Babiš – v únoru 2017 do svěřenských fondů. Pochybení odmítá také koncern Agrofert.

ČASOVÁ OSA

  • Únor 2017 – Andrej Babiš (ANO) coby tehdejší ministr financí vkládá holding Agrofert do svěřenských fondů
  • Květen 2017 – Andrej Babiš končí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) coby ministr financí
  • Září 2017 – Zákon o střetu zájmů začíná být účinný
  • Prosinec 2017 – Andrej Babiš se stává premiérem menšinové vlády s ČSSD
  • Srpen 2018 – Začíná platit přísnější evropské nařízení o střetu zájmů
  • Listopad 2018 – Evropská komise se začíná z podnětu protikorupční organizace Transparency International a Pirátů zabývat možným střetem zájmů Babiše kvůli eurodotacím pro Agrofert
  • Prosinec 2018 - Andrej Babiš píše tehdejšímu eurokomisaři pro rozpočet Güntheru Oettingerovi, že bude na vládě chodit při projednávání eurodotací z preventivních důvodů za dveře
  • Leden 2019 – V Česku probíhá auditní mise Evropské komise, která kontroluje dotace pro Agrofert
  • Červen 2019 – Evropská komise posílá do Česka předběžnou auditní zprávu, ve které konstatuje střet zájmů
  • Srpen 2019 – Česko rozporuje předběžnou auditní zprávu
  • Prosinec 2019 – Brusel posílá do Prahy konečné závěry prověrky, opět konstatoval střet zájmů
  • Květen 2020 – Česko reaguje na finální závěry Evropské komise
  • Říjen 2020 – Brusel v reakci kritizuje, že Česko Babišův střet zájmů dostatečně neřeší
  • Prosinec 2020 - Do Česka dorazil překlad klíčového dopisu k auditu
  • Březen 2021 - Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo do Bruselu reakci na auditní zprávu Evropské komise
  • Červen 2021 - Brusel posílá do Čech další dopis, kritizuje především kontrolu střetu zájmů na ministerstvu průmyslu a obchodu

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme