Zákon o střetu zájmů se nás netýká, tvrdí šéf fondu. Na ekologických dotacích rozděluje miliardy ročně

  • Vedení Státního fondu životního prostředí, které na dotacích rozděluje miliardy korun, dosud nechtělo komentovat, jaký zaujímá postoj k zákonu o střetu zájmů.
  • Server iROZHLAS.cz nyní získal zápis z říjnového jednání rady fondu, na němž jeho ředitel Petr Valdman prohlásil, že na národní peníze vyplácené fondem se zákon vůbec nevztahuje.
  • Jak se české úřady k zákonu o střetu zájmů staví, se řeší kvůli unijnímu auditu, zaměřenému na dotace pro firmy Agrofertu – jen ty prostřednictvím fondu od roku 2017 čerpaly zhruba 76 milionů korun.
  • Na základě stejné argumentace se přitom před několika týdny rozhodl 51 milionů korun vyplatit fond, který rozděluje zemědělské dotace. Ty dosud kvůli auditu, podle nějž premiér Andrej Babiš (ANO) porušuje zákon o střetu zájmů, zadržoval.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Státního fondu životního prostředí

K otázce střetu zájmů se vedení fondu nechtělo dlouhodobě vyjadřovat. | Foto: Karel Šanda / Empresa Media | Zdroj: Profimedia

„Co se týče dotací poskytovaných z prostředků SFŽP ČR (Státního fondu životního prostředí, pozn. red.), jsou tyto dotace poskytovány na základě zákona SFŽP ČR, přičemž § 4c zákona o střetu zájmů hovoří pouze o dotacích poskytovaných podle rozpočtových pravidel – a tedy se poskytování dotací z fondu netýká,“ nechal se Valdman slyšet na říjnovém jednání rady fondu, jak vyplývá ze zápisu z jednání, který server iROZHLAS.cz získal na základě informačního zákona.

§ 4C ZÁKONA O STŘETU ZÁJMŮ

Je zakázáno poskytnout dotaci podle právního předpisu upravujícího rozpočtová pravidla nebo investiční pobídku podle právního předpisu upravujícího investiční pobídky obchodní společnosti, ve které veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 písm. c) nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti.

Podle citovaného paragrafu nesmí jakékoliv dotace čerpat (případně pobírat investiční pobídky) firma, kterou by alespoň ze čtvrtiny vlastnil člen vlády.

Zákon poté, co v roce 2017 začal platit, dopadl na tehdejšího ministra financí a současného premiéra Andreje Babiše (ANO), který kvůli němu vložil holding Agrofert do svěřenských fondů.

Valdman tvrdí, že fond životního prostředí hospodaří s vlastním rozpočtem a funguje na základě vlastního zákona, tudíž se na něj nevztahují rozpočtová pravidla, ačkoliv se stále jedná o veřejné peníze. Zákon o střetu zájmů – konkrétně již zmíněný § 4c - hovoří právě o poskytování dotací na základě rozpočtových pravidel.

Loni v Česku proběhl na několika českých úřadech audit Evropské komise, a to právě kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra a penězům vypláceným na dotacích firmám z holdingu Agrofert. Auditoři následně v případě peněz z takzvaných fondů soudržnosti Babišův střet zájmů konstatovali. U zemědělských dotací se na finální verdikt čeká.

Čekání na milion

V případě národních dotací, které jsou vypláceny čistě z českého státního rozpočtu, jde na fondu životního prostředí co se firem z holdingu týče aktuálně o jedinou dotaci ve výši celkem 10 milionů korun pro firmu Ethanol Energy. Doplatit z ní zbývá poslední milion, jelikož ji fond ještě vyhodnocuje, jak redakci potvrdila mluvčí Lucie Früblingová.

Nová pravidla pro agrodotace: na miliardy z českých peněz se od ledna nebude vztahovat zákon o střetu zájmů

Číst článek

Ta již dříve uvedla, že závěrečné vyhodnocení bývá zpravidla ukončeno do šesti měsíců od předložení všech podkladů ze strany příjemce. To v případě dotace pro Ethanol Energy proběhlo už na konci dubna. Termín pro případné doplacení dotace tak uplynul koncem října, podle Früblingové ale není lhůta pevně daná.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka už loni serveru iROZHLAS.cz řekl, že s dotací je vše v pořádku: „Pro vyloučení pochybností uvádíme, že závěrečná kontrola, prováděná kontrolním týmem fondu přímo v sídle společnosti, se uskutečnila dne 16. července 2019 s konstatováním ‚zcela bez závad‘.“

‚Nebudeme komentovat‘

Závěrečné prošetření dotace - a tudíž její dočasné pozastavení - nařídil nyní už bývalý náměstek fondu Leo Steiner v polovině loňského roku. Byl přesvědčený, že dotace je v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Na konci srpna ovšem ve funkci skončil.

K otázce střetu zájmů se vedení fondu nechtělo dlouhodobě vyjadřovat. „Problematiku střetu zájmů nebudeme do vyřešení auditní zprávy Evropské komise komentovat,“ reagovala v listopadu na dotaz redakce Veronika Štefková z tiskového odboru fondu.

Komentovat představitelé fondu nechtěli ani národní dotace, které nebyly předmětem zkoumání auditorů. „Byť není projekt financován z EU dotace, problematika střetu zájmů je předmětem předběžných závěrů auditu Evropské komise, a proto do vyřešení auditní zprávy nebudeme jakékoliv info poskytovat,“ řekla už v létě mluvčí Früblingová. Nyní je díky zápisu z rady postoj fondu k zákonu alespoň co se národních dotací týká jasný.

Stejně se k národním dotacím od Nového roku staví Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který vyplácí zemědělské dotace. Ze zákona tak vypadnou veřejné prostředky v řádech miliard. Server iROZHLAS.cz o tom jako první informoval v listopadu.

Rovněž podle zemědělského fondu se na národní dotace zákon o střetu zájmů nevztahuje, a to na základě stejné argumentace: peníze nejsou vypláceny dle rozpočtových pravidel.

Agrofert | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

SZIF ovšem tuto argumentaci použil také na proplácení dotací z rozpočtů Evropské unie a rozhodl se část peněz, které dosud kvůli bruselskému auditu zadržoval, firmám z holdingu Agrofert vyplatit. Konkrétně se jednalo o dvě dotace dohromady za zhruba 51 milionů korun.

Fond začne proplácet dotace schválené Agrofertu do srpna 2018. Pro jejich zadržení nevidí legitimní důvod

Číst článek

„Právní názor SZIF byl následně potvrzen externím právním posudkem, interním právním posudkem a zároveň i právním stanoviskem příslušného ministerstva. SZIF má v současnosti za prokázané, že neexistuje legitimní právní důvod pro zadržování dotací schválených po 9. 2. 2017 společnostem koncernu Agrofert, a proto musí SZIF postupovat striktně s péčí řádného hospodáře a nadále bez existence právního důvodu nezadržovat zmíněné dotace, aby se nevystavil riziku právní žaloby ze strany koncernu Agrofert,“ uvedli zástupci fondu.

Desítky milionů z EU

Ředitel Valdman z fondu životního prostředí se takto přímo k evropským dotacím na zasedání fondu nevyjádřil. „Právnické posouzení evropských dotací nelze v současnosti poskytnout, protože se jedná o důvěrné řízení vedené mezi Českou republikou a Evropskou komisí,“ řekl.

Uvedl ale, že k porušování unijních pravidel ke střetu zájmů, které komise zpřísnila v srpnu roku 2018, nedochází.

„Zároveň (Valdman) zdůraznil, že nikdo z politiků jakkoliv ve svůj prospěch neovlivňuje ani tvorbu dotačních programů, ani rozhodování o tom, co je Radě Fondu předkládáno. To znamená, že ani fakticky střet zájmů tak, jak ho vnímá Evropská komise v rámci zpřísnění finančních pravidel ze srpna loňského roku, v žádném případě nenastává,“ stojí až téměř v samém závěru zápisu.

Právě po zavedení přísnějšího nařízení začala Evropská komise na podnět organizace Transparency International a Pirátů řešit, zda Babiš není ve střetu zájmů.

Následuje celý zápis z jednání rady fondu. Pasáže týkající se problematiky střetu zájmů jsou na samém konci dokumentu na straně 12:

V případě evropských dotací vyplácených firmám z holdingu právě přes fond životního prostředí jde o řádově jiné částky než u těch z českého rozpočtu. Fond proplatil 41,6 milionu korun dřevozpracující společnosti Wotan Forest, která letos dokončila projekt ekologizace energetického zdroje.

Dalších 25,5 milionu korun pak dostala společnost Navos sídlící v Boršově u Kyjova na likvidaci ekologické zátěže. Částka ale není finální. Podle fondu projekt ještě nebyl oficiálně dokončen a zbývající část peněz bude firma ještě dočerpávat. Celkově jí přitom bylo z unijních fondů přislíbeno 28 milionů.

Obě dotace ale spadají do období v roce 2017, kdy Babiš nebyl součástí vlády. V květnu 2017 ho totiž tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) z postu ministra financí odvolal a do vlády se pak Babiš vrátil až po podzimních volbách v prosinci.

Na tom, že dotace spadající do tohoto období nebyly uděleny v rozporu se zákonem, se ve finální auditní zprávě jako na jedné z mála připomínek shodli unijní auditoři s českými úředníky. A to přesto, že oba projekty nejdříve auditoři řadili mezi problémové.

Výsledek auditu

Evropská komise podle finální auditní zprávy k možnému střetu zájmů českého premiéra došla k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů a porušuje tak české i evropské právo. Česko podle dokumentu, který českým úřadům dorazil na začátku prosince, přikleplo holdingu Agrofert neoprávněně 285 milionů korun. Tuto částku kontroloři vyčíslili na základě porušení zákona o střetu zájmů, ale i nedostatků ve schválených projektech. Z této částky bylo však z Bruselu proplaceno jen 50 milionů korun, zbytek šel z české státní kasy nebo byl zatím pouze přislíben.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme