Babišův střet zájmů míří na Středočeský kraj, kauza Pandora Papers na ministerstvo spravedlnosti

Městský úřad v Černošicích předal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) na Středočeský kraj. Hejtmanství bude mít v odvolacím řízení za úkol posoudit, zda předseda vlády dostal pokutu za přestupek kvůli vlastnictví médií oprávněně, či nikoli. Černošice dostaly na stůl i další Babišův případ, a sice možné chyby v majetkovém přiznání v kauze Pandora Papers. Radnice kvůli tomu požádala o spolupráci ministerstvo spravedlnosti.

Doporučujeme Černošice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podané odvolání proti rozhodnutí Městského úřadu Černošice, Odboru přestupků, bylo společně se spisovou dokumentací předáno Krajskému úřadu Středočeského kraje k jeho rozhodnutí o odvolání,“ uvedl černošický úřad ve středu odpoledne na svém webu, kde pravidelně informace o přestupkovém řízení ke střetu zájmů Babiše zveřejňuje.

Stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo je přerušeno. Přestup do opozice ho ale zbaví střetu zájmů

Číst článek

Černošice koncem září rozhodly, že premiér porušuje zákon o střetu zájmů, když přes svěřenské fondy ovládá mediální společnost Mafra Print. A uložily mu za to pokutu v nejvyšší možné výši, tedy 250 tisíc korun.

Babiš se proti verdiktu posléze odvolal. Už dříve ho označil za absurdní a avizoval, že se bude bránit. „Je to jenom další z té mozaiky útoků na mě ze všech stran,“ řekl nedávno pro Radiožurnál.

Podle právníka Václava Knotka, který premiéra v případu zastupuje, byla porušena jeho práva daná Listinou základních práv a svobod „Tím, že o stejném skutku jednou rozhodl již v přestupkovém řízení a to bylo už před dvěma lety pravomocně skončeno,“ uvedl pro deník Právo minulý týden.

Premiér letos v květnu černošický úřad, pod který s trvalým bydlištěm v Průhonicích spadá, kvůli přestupkovému řízení také zažaloval. V podání na soud jeho právník rovněž argumentoval tím, že v dané kauze dochází k porušení zásady „ne bis in idem“, v překladu tedy „ne dvakrát o tomtéž“. Babiš ale nakonec žalobu stáhl.

Černošice v roce 2019 rozhodly, že Babiš porušil kvůli vlastnictví mediálních domů Londa a Mafra zákon o střetů zájmů. Uložily mu za to pokutu 200 tisíc korun. Středočeský kraj tehdy vedený hnutím ANO ale řízení zastavil s tím, že se přestupek nestal. Nový podnět se však týká mediální společnosti Mafra Print z holdingu Agrofert, která v původním řízení nefigurovala.

Pandora Papers

Do hledáčku Černošic se Babiš dostal také kvůli kauze Pandora Papers. Ta by mohla dopadnout i na jeho majetková přiznání. V dokumentech totiž podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 tisíc korun.

KAUZA PANDORA PAPERS

Projekt Investigace.cz společně s dalšími stovkami novinářů ze světových médií zveřejnil informace z uniklých dokumentů z panamské právnické kanceláře Alcogal. Premiér Andrej Babiš (ANO) si podle Investigace.cz nechal v roce 2009 pomocí francouzské a panamské právní kanceláře anonymně založit firmy s nastrčenými řediteli.Tuto strukturu údajně využil k tomu, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur, tehdy 381 milionů korun. Měl tak poskytnout sám sobě půjčku, kterou využil k nákupu luxusních francouzských nemovitostí, včetně rezidence Bigaud. Premiér pochybení odmítl s tím, že v době transakce nebyl aktivní v politice.

Černošický úřad se aférou kolem společností v daňových rájích začal zabývat začátkem října, podnět k přezkumu podala Pirátská strana. Radnice nyní proto požádala o spolupráci ministerstvo spravedlnosti, které majetková oznámení veřejných funkcionářů spravuje.

„Městský úřad Černošice, Odbor přestupků, odeslal na ministerstvo spravedlnosti obdržený podnět k prošetření možného spáchání přestupku, ve kterém podatel uvádí skutečnosti, které nasvědčují možnosti, že Ing. Andrej Babiš uvedl v oznámeních neúplné údaje do registru oznámení,“ napsala radnice na svém webu.

Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepky jde pouze o žádost o součinnost. „Můžeme potvrdit, že se na ministerstvo v dané věci obrátil Městský úřad Černošice, jež je současně přestupkovým orgánem a jehož žádost o součinnost nyní zpracováváme,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

Sám resort však možný přestupek podle Řepky řešit nemůže. „To může přestupkový orgán, kterým je Městský úřad Černošice,“ pokračoval mluvčí s tím, že si radnice potřebovala spíše doplnit informace.

Premiér Babiš přes řetězec offshorových firem – Blakey Finance Limited, Boyne Holding LLC či SCP Bigaud – nakoupil luxusní majetky ve Francii. Přesto až donedávna zůstal jeho obchod, který v rámci kauzy Pandora Papers otevřel ve spolupráci s Mezinárodním konsorciem novinářů web Investigace.cz, skrytý očím veřejnosti.

„Nešlo o nic nelegálního,“ bránil se předseda vlády. Akcie společností, přes které kritizovanou transakci uskutečnil, přitom neuvedl podle autorů článku ani v majetkovém přiznání. Coby veřejný funkcionář má přitom podle zákona o střetu zájmů povinnost „přesně, úplně a pravdivě oznámit“ majetek, který vlastní.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme