‚Kdybychom vyhověli, porušili bychom zákon.‘ Ministerstvo Babišův střet zájmů prověřovat nebude

Ministerstvo spravedlnosti v čele s Marií Benešovou (za ANO) nezahájí přezkum možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli vlastnictví médií. Resort tak odmítl podnět organizace Transparency International, která se na něj obrátila po rozhodnutí šéfžalobce Pavla Zemana. Ten označil dřívější verdikt Středočeského kraje za chybný. Ministerstvo argumentuje tím, že podnět „neobsahuje nové poznatky“. Podle Benešové organizace politikaří.

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Praha (Aktualizováno: 13:49 25. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministerstvo spravedlnosti nemůže znovu zahájit přezkumné řízení k rozhodnutí Středočeského kraje ve věci střetu zájmů Andreje Babiše,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Podnět organizace Transparency International, který se opírá o nedávné rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, podle něj neobsahuje nové poznatky, „ale pouze znovu shrnuje již dříve posouzené závěry“.

Ministerstvo by mělo věc přezkoumat, píše o rozhodnutí Zemana Transparency. Benešová se tím bude zabývat

Číst článek

Sama Benešová k tomu řekla, že tvrzení Transparency International jsou zavádějící. „Uvítala bych z jejich strany věcnou argumentaci než druh takového politikaření. Překvapuje mě, s jakou neznalostí zákona byl tento podnět připraven. Je s podivem, že právníci této organizace nevědí, že kdybychom vyhověli jejich požadavku, porušili bychom zákon,“ reagovala.

Transparency International se na ministerstvo spravedlnosti obrátila zkraje srpna po rozhodnutí šéfžalobce Zemana. Ten – z popudu organizace a senátora Lukáše Wagenknechta (za Piráty) – zvažoval, jestli podat kvůli Babišovu případu žalobu k ochraně veřejného zájmu.

Nakonec se Zeman rozhodl žalobu nepodat, přestože došel k závěru, že verdikt Středočeského kraje nebyl z jeho pohledu správný a že premiér přes svěřenské fondy nadále ovládá holding Agrofert. 

Hejtmanství pod vedením Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) v odvolacím řízení uvedlo, že Babiš přestupek proti zákonu o střetu zájmů nespáchal. Odmítlo tak předchozí rozhodnutí Černošic – tamní úřad mu uložil pokutu 200 tisíc korun.

Transparency International nynější rozhodnutí ministerstva považuje za účelové. „Dvě klíčové státní instituce rozhodly ve stejné věci opačně. Marie Benešová, která byla na ministerstvo instalována právě pro tyto případy, tak odmítá účelově vidět celou řadu důvodů pro zahájení přezkumu,“ komentoval mluvčí organizace David Kotora.

Žádost o přezkum

Resort Benešové se případem kolem premiéra už jednou zabýval. V listopadu 2019 však oznámil, že k revizi krajského verdiktu nevidí důvod. Podle Transparency International se to ale v návaznosti na Zemanovo zdůvodnění mělo změnit. Organizace argumentovala tím, že existuje důvodná pochybnost, že odvolací rozhodnutí nebylo správné, a žádala proto od ministerstva přezkum.

„V okamžiku, kdy nejvyšší státní zástupce výslovně prohlásil rozhodnutí krajského úřadu, tedy správního orgánu podřízeného ministerstvu spravedlnosti v řízení o přestupku na úseku střetu zájmů, za nesprávné a založené na nesprávném právním posouzení věci, je namístě přezkumní řízení zahájit,“ píše se mimo jiné v dokumentu.

Celý podnět Transparency International si můžete přečíst zde:

Premiér vždy obvinění ze střetu zájmů odmítal. Tvrdil, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů zcela ztratil vliv na holding i na všechny společnosti, které jsou do něj začleněné.

Černošická kauza

  • Poprvé o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra rozhodl černošický úřad loni koncem ledna. „Je vinen,“ zněl verdikt radnice, která mu jako trest vyměřila pokutu ve výši 200 tisíc korun. Předseda vlády, který současně zastává post poslance, se měl přestupku dopustit z nedbalosti.
  • Babiš se tehdy proti rozhodnutí odvolal a případ se přesunul na Středočeský kraj, který vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ten rozhodnutí o pokutě loni na konci března zrušil a spis vrátil zpět do Černošic s tím, že o celé věci musí rozhodnout znovu.
  • Černošický úřad pak podruhé rozhodl v případě Babišova údajného střetu zájmů loni začátkem srpna. A svůj předchozí verdikt potvrdil, Babiš se ale proti němu odvolal. Oba dokumenty hejtmanství zveřejnilo na svém webu. Krajský úřad posléze ale došel k závěru, že se přestupek nestal.
  • Premiér ovládání médií vždy odmítal. Bránil se tím, že holding Agrofert vložil do svěřenského fondu.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme