Střežit hranice v Maďarsku by mohly země V4 společně, říká Sobotka

Česká republika navrhuje společnou akci zemí visegrádské čtyřky (V4) k ochraně schengenské hranice v Maďarsku. Na sociální síti Twitter to napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Detaily akce prý proberou ministři vnitra Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Podle ministra Milana Chovance (ČSSD) by Česká republika mohla do Maďarska vyslat přes 100 policistů a vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání visegrádské čtyřky | Foto: Vláda České republiky

„Naše vláda je připravena pomoci Maďarsku s ochranou schengenské hranice. Navrhujeme společnou akci zemí V4. O podrobnostech budou jednat ministři vnitra,“ uvedl Sobotka na twitteru bez dalších podrobností.

O přípravách na možnou společnou ochranu hranic informoval ve čtvrtek šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár. Ministerský předseda Viktor Orbán již prý podniká příslušné diplomatické kroky. Ani on ale zatím bližší detaily neuvedl.

Česko nabízí pomoc Maďarsku v souvislosti s migrační krizí opakovaně. Náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář nedávno řekl, že Česko do Maďarska pošle 20 vojáků, přepravní techniku, polní kuchyni a zemní vrták.

Ministr vnitra Milan Chovanec dnes uvedl, že Česko by mohlo na ochranu maďarské hranice vyslat přes 100 lidí.

„My máme určitou představu, co můžeme uvolnit, myslím si, že to číslo bude velmi zajímavé. Budou to desítky policistů, přesáhne to stovku určitě, policistů a vojáků dohromady,“ řekl Chovanec.

V Maďarsku by mohli být několik měsíců. Stovky mužů by dohromady mohlo podle Chovance vyslat i Slovensko s Polskem. S ostatními ministry vnitra visegrádské čtyřky o tom bude jednat 8. října.

ČTK, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme