Požár u Stříbra na Plzeňsku mají hasiči pod kontrolou, oheň napáchal milionovou škodu

Víc než deset hektarů lesa v úterý hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti je požár, který zasáhl tři oddělené lokality, plně pod kontrolou a dohašuje se. Likvidovalo ho až 130 hasičů. Podle zástupce majitelky způsobil oheň škodu milion korun. Hasiči budou místa prolévat vodou a hlídat celou noc i ve středu. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.

Aktualizováno Stříbro (Plzeňsko) (Aktualizováno: 19:09 21. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Příčina dosud největšího letošního požáru lesa v Plzeňském kraji zatím není známá. Podle Poncara jde o největší letošní požár lesa v Plzeňském kraji. 

„Jedná se o požár hrabanky a přízemního porostu, není to požár korunový. Na místo dorazila letecká služba s letadlem Antonov an 2 a Policie ČR s bambi vakem,“ popsal pro Český rozhlas Plzeň.

Kvůli leteckému hašení byla v místě vypnutá elektrická trakce na hlavní trati z Plzně na Cheb a do Německa. Mezi stanicemi Stříbro a Plzeň byla zavedena náhradní autobusová doprava, odpolední pendolino muselo jet přes Ústní nad Labem a mělo přes hodinu zpoždění. Trakce na železnici bude znovu zapojena do úterních 20:00 a vlaky z Plzně na Cheb a do Německa se po téměř šesti hodinách znovu rozjedou.

Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň pohotovosti. Ohniska hasil policejní vrtulník s vakem na vodu i letadlo hasičské letecké služby. Oheň postupoval od lesa za nádražím v Pňovanech směrem na Stříbro.

Hasiči stále prolévají místa proudy vody do co největší hloubky, aby zabránili vzniku takzvaného kořenového požáru. „Dlouhou dobu se to tu bude muset hlídat a kontrolovat ve spolupráci s majitelem lesa. Délku dohledu stanoví velitel zásahu,“ uvedl Poncar.

Oheň byl nahlášen před 14:00. Na místo přijížděly stále další profesionální a dobrovolné jednotky z Plzně, Tachovska a severu Plzeňska. V 18:30 jich bylo ještě 32, což znamená skoro 130 hasičů na místě.

K ohňům jezdily velkoobjemové cisterny až z více než 30 kilometrů vzdálené Plzně a Tachova. „Jednotky už se začínají z místa vracet. Počet těch, které zůstanou, bude upřesněn po briefingu,“ prozradil Poncar.

Vzplála smrková monokultura. Nešlo o takzvaný korunový požár, ale přízemní do 30 centimetrů, shořela tedy hrabanka a podrost. Byl vyhlášen čtvrtý, nejvyšší stupeň požárního poplachu.

ČTK, Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme