Chtěli byste konec střídání letního a zimního času? Ptali jsme se politiků, hlasovat můžete i vy

Změny času v Evropské unii by mohly skončit v roce 2021. Návrh v úterý schválili europoslanci a nyní ho musí posoudit jednotlivé členské státy. Ty by si také samy měly určit, jestli zůstanou u letního nebo standardního času. Poslanci, které Radiožurnál v úterý oslovil, by shodně střídání času zrušili.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanci schválili návrh na zrušení střídání času (ilustrační foto) | Foto: Charles Williams | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0

Pro zrušení je třeba poslanec Josef Hájek z hnutí ANO: „Původně byla úprava z toho titulu, že byla úspora elektrické energie. A to již dnes není relevantní.“

Zrušení střídání časů by podpořil i Vojtěch Munzar z ODS. Stejný názor má taky poslankyně Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. Podle ní je ale třeba se v unii shodnout na jednom čase.

„Záleží samozřejmě na tom, pro jaký z těch časů se rozhodneme. A zde musím říci, že nemám silný názor, který z nich je lepší,“ řekla Radiožurnálu.

Europoslanci podpořili konec střídání času, s návrhem musí ještě souhlasit členské státy

Číst článek

Poslanec Jiří Valenta z KSČM říká, že by se měl čas sjednotit na zimním. S nápadem zrušit střídání časů přišla skupina europoslanců v čele s Pavlem Svobodou z KDU-ČSL.

Iniciativu, jejímž cílem bylo zrušení střídání času, na podzim roku 2017 spustila skupina europoslanců v čele s českým zástupcem v Evropském parlamentu Pavlem Svobodou.

Směrnici loni představila Evropská komise po veřejné konzultaci, které zúčastnilo 4,6 milionu hlasujících z více než půlmiliardové Evropské unie. Pro zrušení střídání času bylo 84 procent z nich.

Komise původně navrhovala ukončit střídání již letos, nenašla ale podporu u členských zemí. Evropský parlament také nyní oznámil, že si přeje, aby země svůj postup při rušení střídání času koordinovaly a nenarušilo se tak fungování jednotného trhu.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme