Střídání na ministerstvu financí. Babiš skončil, prezident místo něj jmenoval Pilného

Prezident Miloš Zeman jmenoval poslance Ivana Pilného (ANO) novým ministrem financí. Nahradil tak dosavadního šéfa resortu a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Pilný už ve středu představil Zemanovi své priority ve vedení resortu, kromě toho mluvili především o státním rozpočtu na příští rok.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr financí Ivan Pilný a prezident Miloš Zeman. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Zeman při ceremoniálu připomněl včerejší setkání s Pilným, ze kterého citoval některé výroky. Řekl mu, že by se měl řídit příkladem někdejšího ministra Rašína a být lakomý.

Prezident také „vyjádřil velikou úctu a poděkování" Andreji Babišovi. „Vykonal v čele ministerstva financí práci, kterou nedokázal nikdo předtím. Dokázal dosáhnout výrazného přebytku, zlepšit výběr daní. Možná proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný. Ze strany těch, kdo jsou méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní," řekl Zeman na Hradě.

Babiš představil návrh rozpočtu. Počítá s růstem platů, důchodů i dávek

Číst článek

Prezident také řekl, že pozve nejen Pilného, ale i Babiše na tradiční červencovou poradu do Lán, kde se bude tradičně řešit státní rozpočet.

Zeman vyhověl Sobotkovu návrhu na odvolání Babiše po 19 dnech, byť to Hrad dosud neoznámil a Zeman ve svém proslovu nezmínil. Babiše ale označil za „odstupujícího ministra". Odvolání potvrdil až později na svém twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman také jmenoval Babišova nástupce na postu místopředsedy vlády. „Pan prezident jmenoval ve ministra životního prostředí Richarda Brabce místopředsedou vlády," napsal Ovčáček na Twitter.

Odklady, kvůli kterým Zemana kritizovali někteří politici, zdůvodňoval cestou do Číny či požadavkem koaliční smlouvy, aby s odvoláním ministra souhlasil předseda jeho strany.

Babiš se svým odvoláním nesouhlasí a Sobotku vyzval, aby přestal veřejně opakovat důvody, které ho k němu vedly. Mají podle něj povahu pomluvy a je připraven se bránit soudně.

Bývalý ministr financí Babiš představil v pondělí svůj návrh státního rozpočtu. Pilný po středeční schůzce s prezidentem Miloše Zemanem prohlásil, že návrh považuje za rozumný a schodek 50 miliard korun je konzervativní odhad.

Babiš tvrdí, že požadavky ostatních resortů by mohly schodek až zdvojnásobit. Pilný se toho ale příliš nebojí. Chce prý podporovat hlavně investice. Bude ale důsledně kontrolovat jejich návratnost.

'Věci, které dávají smysl'

„Budu podporovat ty věci, které dávají smysl. S řadou věcí ale nehnu, protože to jsou mandatorní výdaje," uvedl Pilný.

Pilný připustil, že už nic neudělá například s odsouhlaseným zvýšením mezd státních pracovníků o 10 procent. Vadí mu, že kvůli tomu porostou mandatorní výdaje v dalších letech.

Chce také prověřit dohodu s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou z ČSSD ohledně zvýšení platů v sociálních službách o 24 procent. Nesouhlasí ani se záměrem ČSSD zvýšit minimální mzdu.

„Vzhledem k tomu, že na pracovním trhu je přes 100 tisíc volných pracovních míst, které se dají těžko obsadit, nevidím žádný ekonomický přínos pro to, aby se zvyšovala minimální mzda," doplnil Pilný.

Pilný bude prvním nevidomým členem české vlády, když nevidí Babišovy kauzy, tvrdí Kalousek

Číst článek

Zabránit zvyšování minimální mzdy ale může prý jen těžko. Dohoda totiž podle Pilného vyplývá z tripartity.

Stání rozpočet tak bude pro nového ministra financí podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje hlavním úkolem.

„Pro něj bude nejdůležitější sestavit a obhájit rozpočet tak, aby se udržel aspoň v nějakém rozumném rámci. Při projednání s panem prezidentem říkal, že jeho záměrem je, aby začal práci na nějaké smysluplné daňové reformě, která by byla zjednodušená tak, aby se v ní všichni lépe orientovali a zlepšila podnikatelské prostředí," poznamenal Rafaj.

Anna Kottová, Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme