Střídání na ministerstvu školství. Valachovou má nahradit náměstek Štech

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odeslal na Pražský hrad demisi sociálnědemokratické ministryně školství Kateřiny Valachové. Do čela resortu pak prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl jejího dosavadního náměstka Stanislava Štecha.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Štech, náměstek ministryně školství (foto z roku 2015)

Stanislav Štech, náměstek ministryně školství (foto z roku 2015) | Foto: Michal Šula/MAFRA/Profimedia

„Ministryni školství jsem dnes poděkoval a ona mi předala svoji demisi, kterou jsem postoupil prezidentu republiky na Pražský hrad," oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

Valachová podá demisi. 'Nechci být trapnou záminkou Babišovi,' zdůvodnila svůj konec

Číst článek

„Současně s demisí ministryně Valachové jsem odeslal prezidentu republiky návrh na jmenování nového ministra školství. Na Pražský hrad jsem poslal návrh na jmenování Stanislava Štecha," doplnil premiér.

Námětek Valachové je podle něj respektovanou osobností v českém školství a nemusí se na resortu rozkoukávat. Sobotka připomněl, že Štech byl dvanáct let prorektorem Univerzity Karlovy a působil i na zahraničních univerzitách.

„Vládě zbývá pět měsíců. Nový ministr školství bude muset zejména zajistit přípravu rozpočtu 2018, transparentní podporu sportu a dobré čerpání EU fondů," doplnil na Twitteru Sobotka.

„Zbývající čas, je časem na dotažení věcí, které paní ministryně zahájila a které byly posunuty poměrně daleko. Není podle mého názoru možné, abychom to finále vypustili a ty pozitivní trendy nedokončili," poznamenal Štech a také zmínil mimo jiné přípravu rozpočtu.

Zeman chce Valachovou od rezignace odradit

Jak se k Sobotkovým návrhům postaví prezident Miloš Zeman, zatím není jasné. Ve čtvrtek uvedl, že se chce s Valachovou sejít a přemlouvat ji, aby si rezignaci rozmyslela, protože má podporu velké části odborné veřejnosti.

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová | Foto: Filip Jandourek

Za jednu z variant pak Zeman označil možnost, že by nechal ministryni v demisi do konce funkčního období.

„Platí, že pan prezident bude chtít před svým rozhodnutím hovořit s ministryní školství Kateřinou Valachovou. Nevylučuji, že toto setkání se uskuteční v průběhu návštěvy Jihomoravského kraje," řekl Radiožurnálu mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Ministryně školství Kateřina Valachová se rozhodla rezignovat k 31. květnu. Chce tak převzít politickou odpovědnost za kauzu, ve které figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Někteří politici napříč stranami už dříve Valachovou za její rozhodnutí pochválili. „Vážím si Kateřiny Valachové, odvedla kus práce a je to charakter," napsal na Twitteru například předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

„Odstoupení ministryně Kateřiny Valachové pokládám v současné situaci za správné a odpovědné rozhodnutí," uvedl pak předseda ODS Petr Fiala.

Kdo je Stanislav Štech?

Štech vystudoval psychologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Mezi lety 1983 a 1990 byl členem KSČ, nyní je bez stranické působnosti.

Od roku 2007 je profesorem pedagogické psychologie na Univerzitě Karlově, kde byl sedmnáct let i vedoucím katedry psychologie na Pedagogické fakultě a v letech 2003 až 2015 vykonával funkci prorektora univerzity.

Působil také na univerzitách a výzkumných ústavech v Paříži a Římě. Francouzská vláda mu v červnu 2011 udělila hodnost Důstojníka Řádu akademických palem za zásluhy o výchovu a vzdělávání. Je autorem tří monografií a více než stovky článků a studií. Dva roky už působí jako náměstek ministryně školství.

Valachová vede resort od června 2015. Nahradila svého tehdejšího sociálnědemokratického kolegu Marcela Chládka, který je nyní členem Strany práv občanů.

Anna Jadrná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme