Střídání stráží v Ústavu pro studium totalitních režimů

Zakladatel Ústavu pro studium totalitních režimů, Pavel Žáček, dnes opouští svůj úřad. Zítra ho nahradí historik Jiří Pernes, kterého do ředitelského křesla zvolila rada Ústavu před dvěma týdny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Žáček | Foto: Anna Duchková

Proti dosazení Jiřího Pernese zaznělo mnoho kritických hlasů. Nelíbilo se jim hned několik bodů jeho životopisu. Mimo jiné i fakt, že Pernes za komunismu navštěvoval Večení univerzitu marxismu-leninismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s odstupujícím ředitelem Pavlem Žáčkem přinesly Ozvěny dne Radiožurnálu

Pavel Žáček považuje za svůj největší přínos ústavu především jeho vytvoření. Věří, že jeho založením Ústavu přinesl kvalifikovanou diskuzi a argumentů do veřejného prostoru i mezinárodní věhlas.

Žáček na výhradu kritiků jeho práce odpovídá, že Ústav postupoval jen tak, jak je mu legislativou dáno. Ústav podle slov jejího odstupujícího ředitele čerpal inspiraci i od partnerských ústavů v zahraničí.

Žáčkovy úspěchy a neúspěchy

"Společnost se mění. Zvažuju, jestli bych neměl udělat nějakou reflexi, přecejen jsem se na tom poli podílel velmi intensivně 4 roky. Odpověď možná přinesu v nějaké publikaci, kde bych to všechno shrnul," vysvětluje Žáček fakt, že ve funkci nebyl znovuzvolen a ale vystřídán.

"Pan Žáček byl od začátku v nesmírně obtížné pozici. Založil ústav, který začal fungovat, ale žádná instituce, která právě vzniklam, nefunguje ideálně," komentuje Žáčkovu práci publicista Luděk Navara a dodává:

"Ústav pod vedením pana Žáčka nefungoval úplně ideálně. Byla tam problematická personální politika. Ale jsou lidé, kteří se hodí na jednu věc, jiní zase na druhou. Otcové zakladatelé nemívají lehkou pozici, ve chvíli kdy se dostanou do denní rutiny."

Na Žáčkovu obranu Navara říká, že do širšího povědomí se bohužel dostanou jen aféry typu kauzy Milana Kundery, který podle Ústavu pro výzkum totalitních režimů donášel komunistické bezpečnosti. Opravdu důležité publikace ale bohužel pod nánosem zpopularizovaných kauz zaniknou.

Zuzana Walterová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme