Miliony stříkaček a jehel z Bulharska nedorazí. Stát objednávku kvůli dlouhé dodací době zrušil

Hlavní zásilka očkovacího materiálu do České republiky nedorazí. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo objednávku na 12 milionů stříkaček a stejný počet jehel z Bulharska, zjistil to Radiožurnál. Lékařům musí vystačit materiál zajišťovaný nemocnicemi a pohotovostní zásoby Správy státních hmotných rezerv.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzorky uskladněných zdravotnických pomůcek, Správa státních hmotných rezerv

Vzorky uskladněných zdravotnických pomůcek, Správa státních hmotných rezerv | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za materiál poptávaný přes společné smlouvy Evropské unie měl český stát zaplatit odhadem 19 milionů korun. Nákup v lednu schválila vláda. Jehly a stříkačky k aplikaci vakcín proti koronaviru měla dodat bulharská firma Farkol AD se sídlem v Burgasu.

Pět dní po předchozí skupině. ‚Od středy se k očkování budou moct registrovat i lidé nad 55 let,‘ řekl Babiš

Číst článek

„Můžeme potvrdit, že plánovaná dodávka jehel a stříkaček do České republiky kvůli dlouhé dodací lhůtě ze strany dodavatele nedorazí,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová s tím, že materiál by měl několikaměsíční zpoždění. Část z dodávky přitom resort očekával už teď v dubnu.

„V současnosti ministerstvo zdravotnictví eviduje dostatečnou zásobu tohoto zdravotnického materiálu,“ zdůvodnila Schillerová, proč resort nechce na jehly a stříkačky čekat a objednávku raději zrušil.

Stříkačky ve skladech

Lékaři se v příštích měsících budou muset spolehnout na objednávky nemocnic, které spotřební materiál nakupují běžně, ne však v takto velkých množstvích, a také na pohotovostní zásoby Správy státních hmotných rezerv.

Bolestivější aplikace i riziko zánětu. Miliony stříkaček z Číny nebudou podle lékařů k očkování vhodné

Číst článek

Ta se do nákupů očkovacího materiálu zapojila už v prosinci, protože ji vláda zaúkolovala sháněním jehel a stříkaček do zálohy.

Dohromady správa nakoupila 11 milionů stříkaček a stejný počet jehel pro aplikaci očkování. Většinu už výrobci dodali. Materiál ve skladech vystačí k naočkování minimálně 5,5 milionu lidí, všechny vakcíny kromě té od firmy Johnson & Johnson se totiž očkují nadvakrát.

Stovky tisíc kusů očkovacího materiálů už správa hmotných rezerv expedovala do vybraných krajů. Zájem měli třeba na Vysočině, v Karlovarském kraji nebo třeba v Praze.

Oproti tomu nikdo dosud nevyužil zásoby materiálu na ředění vakcín. Osm set tisíc kusů jehel a stříkaček k tomuto účelu nakoupila správa hmotných rezerv, dalších 1,8 milionu stříkaček s pevnou jehlou pro ředění vakcín získalo ministerstvo zdravotnictví přes Evropskou unii. Dodal je čínský výrobce Wuxi Yushou Medical Appliances a za jejich expresní dopravu stát připlatil zhruba tři miliony korun.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme