Skauti z více než dvaceti zemí. V pražské Stromovce probíhá patnáctý ročník Středoevropského jamboree

Stovky stanů a přes dvanáct set lidí z více než dvacítky států. Na to je v těchto dnech možné narazit u Výstaviště v pražských Holešovicích. Mladí skauti a skautky ve věku mezi čtrnácti a sedmnácti lety tam totiž mají letošní Středoevropské jamboree. Patnáctý ročník v historii nese název Iris a odkazuje tak k řecké bohyni duhy. Skauti tak oslavují rozmanitost světa a lidí v něm.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze se koná patnáctý ročník Středoevropského jamboree

V Praze se koná patnáctý ročník Středoevropského jamboree | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Kromě skautů ze států Visegrádské čtyřky dorazili skauti také ze Španělska, Francie, Rumunska, ale také z Izraele nebo Ukrajiny. Jen z Česka jsou jich ve Stromovce zhruba čtyři stovky. Zdá se, že se daří naplňovat téma letošního ročníku. Skauti a skautky z různých zemí spolu posedávají a baví se o tom, jaký je skauting v jejich zemi, co se liší od toho u nás, a podobně.

„Spousta věcí se liší - třeba uniformy nebo to, jak skauti v jednotlivých zemích pracují. Moc si to tu užíváme,“ oceňuje Maya z Izraele. Zdá se ale, že jedno mají všichni společné. Těmto mladým lidem skauting dává určité hodnoty, životní styl a dobré přátele.

Účastníci jamboree se mohou každý den těšit na nějaký program – v sobotu dopoledne například hráli skauti před Výstavištěm kooperativní hru a odpoledne na ně čekal kulturní festival, při kterém měli ostatním představit jak svoji zemi, tak podobu skautingu v ní.

Na místě jsou stovky stanů, kde skauti a skautky přespávají, dále několik kaváren, skautské muzeum nebo třeba junský obchůdek, kde si skauti kupují různé předměty. Odpoledne byl areál přístupný také veřejnosti.

To, že se akce koná v pražské Stromovce, má svůj význam. Podobný sraz skautů a skautek tu byl totiž už v roce 1931, tehdy se jich tu ale sešlo patnáct tisíc a přijel je sem dokonce pozdravit i tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Kromě různých sportovních a tvořivých aktivit nebo velkých společenských her se někteří skauti pojedou podívat třeba na Karlštejn, půjdou průvodem z Výstaviště na Letnou, nebo budou dobrovolničit v Praze 7.

Zuzana Machálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme