Stromy zlomené tíhou sněhu blokují silnice i železnici

Perné chvíle prožívají lidé kvůli počasí na mnoha místech republiky. Stromy zlomené pod tíhou sněhu blokují některé silnice na Zlínsku, mnohde padaly na dráty elektrického vedení a odřízly tisíce lidí od proudu. Ochromeny jsou také vlaky na Slovensko. Na Jesenicku vyhlásili silničáři kvůli hustému sněžení a špatné sjízdnosti kalamitní stav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

neprůjezdná silnice | Zdroj: ČTK

Na nejvyšší horách v okolí Uheskobrodska napadlo během posledních patnácti hodin asi půl metru sněhu, na Vsetínsku, Zlínsku a Kroměřížsku místy i 30 centimetrů.

Nebezpečí padajících stromů a většího množství větví hrozí ve všech lesních úsecích na celém území Zlínského kraje. Hasiči v noci vyjížděli k desítkám případů.

Až do ranních hodin bylo neprůjezdných mnoho úseků silnic třetích tříd, například mezi Vsetínem a Bystřičkou, od Velkých Karlovic na Slovensko, mezi Tesákem a Trojákem a také mezi Zdounkami a Bunčem na Kroměřížsku.

Výpadky proudu postihly například Novou Dědinu na Kroměřížsku a také velkou část Vsetínska a Frýdecko-Místecka. Sníh vyřadil z provozu čtyři desítky trafostanic. Někde se podařilo poruchy odstranit, jinde trvají.

Na Jesenicku a Šumpersku přes noc napadlo až 40 centimetrů nového sněhu. Ve vyšších polohách stále sněží, silničáři proto museli dopoledne vyhlásit kalamitní stav. Silnice přes Červenohorské sedlo je pro kamiony sjízdná pouze se sněhovými řetězy. V okolí Kozlova na Olomoucku leží spadlé stromy.

Na Karvinsku se na silnicích kvůli sněhu tvoří zácpy. Nejhorší situace je v okolí Havířova a Českého Těšína. Vozovky jsou ucpané, silničáři požádali o pomoc policii. Mluvčí karvinských policistů Stanislav Sobol upozornil, že řidiči by měli své cesty do této oblasti zvážit.

"Je omezen provoz u Českého Těšína na ulici Frýdecké, sebemenší stoupání tam dělá řidičům problémy. Taktéž je neprůjezdný pro kamiony hraniční přechod Chotěbuz," uvedl Sobol. Řidiči by podle něj vůbec neměli vyjíždět na letních pneumatikách.

Přívaly ochromily také provoz na železnici v celém Moravskoslezském kraji. Zcela neprůjezdný je hlavní tah mezi Ostravou a Čadcou. Noční rychlíky včetně souprav InterCity směřující na Slovensko musely být odkloněny přes Horní Lideč.

Na regionálních tratích jezdí náhradní autobusová doprava, někde se jezdí jen po jedné koleji s notným zpožděním. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského by měli lidé počítat s tím, že situace se v nejbližších hodinách rozhodně nezlepší.

"Pokud cestující jede na Slovensko, tak by měl počítat s určitým zpožděním, protože i v průběhu dne lze očekávat, že vlaky budou odkloněny na trať přes Horní Lideč a nepojedou přes Ostravu a Čadcu. Týká se to hlavně spojů InterCity do Košic a do Zvolena," upozornil mluvčí.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.zelenavlna.cz.

Martin Hromádka, Gabriela Všolková, Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme