Stropnický prosadil do čela Vojenské policie Pavla Kříže. Poslanci mají ale řadu výhrad

Vojenskou policii povede 37letý právník Pavel Kříž. Na jeho nominaci trval ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Sněmovní výbor pro obranu projednal jmenování Kříže i přes výhrady některých poslanců a bývalého náčelníka generálního štábu Petra Pavla. Jmenování náčelníka Vojenské policie je v kompetenci ministra obrany, tento krok ale může udělat až poté, co nominaci projedná branný výbor.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská policie

Vojenská policie | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Ministr Martin Stropnický navrhl Pavla Kříže do čela vojenských policistů již v lednu. Proti tomu se ale postavili někteří poslanci z branného výboru, především Marek Ženíšek (TOP 09) a Ivan Gabal (KDU-ČSL).

Námitky proti jmenování Kříže měl i bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel. Všichni upozorňovali na jeho mládí, nedostatek velitelských zkušeností a nízkou hodnost a především na porušení kariérního řádu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právník Pavel Kříž může vést Vojenskou policii, poslanci i přes výhrady souhlasili s jeho jmenováním. Ve sněmovně natáčela Věra Masopustová

„V 36 letech je kandidát na generálskou pozici velící tisícům mužů a ženám podle našeho názoru ještě nepřipravený. Nemá za sebou dostatečnou zkušenost z misií a vedl jen právní oddělení o několika lidech. Nemá tedy velitelskou zkušenost u takto důležitého útvaru,“ popsal výhrady některých členů výboru Ivan Gabal.

„Stavíme profesionální armádu, dáváme do ní peníze, tak chceme, aby fungovala kariérově perfektně. Toto není jmenování založené na výkonu. Je to jmenování založené na striktně osobním postoji ministra, který je navíc v rozporu s názorem výboru na obranu,“ dodal Gabal.

Poslanec Marek Ženíšek označil Křížovu nominaci za atentát na armádní kariérní řád, i když jinak prý Kříže považuje za schopného odborníka.

„Na druhou stranu se obávám, že mě pan ministr nepřesvědčil s historkami z minulosti, jak se tomu stalo, že někdy zastával plukovník pozici, na které má být hodnost generála. Ostatně kvůli tomu se kariérní řád dělal, aby se tak nestávalo do budoucna,“ vysvětlil.

Gabalův a Ženíškův kolega z branného výboru poslanec ČSSD Václav Klučka má ale názor opačný. „Vím, že to zrovna není v duchu kariérního řádu, ale my do čela Vojenské policie potřebujeme člověka, který z ní chce udělat takovou organizaci, jaká má být.“

Stropnický: Potřebuje právnické, ne vojenské vzdělání

Martin Stropnický označil výtky kritiků jmenování Kříže za polopravdy a nedostatek informací. Pavel Kříž má v čele vojenské policie mimo jiné bojovat proti korupci a vyšetřovat závažné kauzy. K tomu podle ministra potřebuje právnické, ne vojenské vzdělání.

„Chtěl jsem právníka z toho prostředí, právníka, který tam nebude začínat. Chtěl jsem právníka, který má ještě dostatek sil, energie a chuti se věnovat věcem, které nejsou jednoduché. Prostě jde o to, aby se došetřily kauzy, pochybné zakázky či smlouvy a aby to bylo natvrdo,“ zdůraznil.

Mládí a menší velitelské schopnosti nevadí ani budoucím Křížovým podřízeným. Jeho přímým zástupcem bude Pavel Chovančík, který je u vojenské policie už dvacet let, a jak sám řekl, to že mu bude velet v jeho pětapadesáti letech sedmatřicetiletý muž, mu problém nedělá.

Vojenská policie v rozsahu vymezeném zákonem plní úkoly policejní ochrany ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského materiálu a ostatního majetku státu, s nímž hospodaří Ministerstvo obrany ČR. V čele Vojenské policie je náčelník, který je přímo podřízen ministrovi obrany.

„Z hlediska Vojenské policie - je nás přes tisíc lidí, jsme malá jednotka - je ta podpora velká. Já jako jeho přímý zástupce, ho plně podporuju v jeho práci. Ale podporuje ho i spousta dalších lidí,“ naznačil.

Před svým odchodem do Bruselu byl velkým kritikem Křížovy nominace náčelník generálního štábu Petr Pavel. Jeho nástupce Josef Bečvář má ale názor opačný. Poslancům připomněl, že sám se náčelníkem Vojenské policie stal v devětatřiceti letech.

Samotný Pavel Kříž už má o svém působení v čele vojenské policie prý jasno: „Mým cílem je to, aby Vojenská policie udělala krok či dva dopředu. Aby to byla elitní složka. Malá, ale vysoce efektivní.“

Kříž se vojenské policie ujme funkce 1. června. Ve funkci nahradí současného náčelníka Milana Schulce, který má zamířit do zahraničí.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme