Stropnický i Šlechtová odmítají, že Novičok, který přiotrávil agenta Skripala, mohl pocházet z Česka

Ministr zahraničí Martin Stropnický a ministryně obrany Karla Šlechtová se důrazně ohradili proti sobotnímu tvrzení ruského ministerstva zahraničí, že jedním z původců smrtící látky Novičok mohla být Česká republika. Stropnický, který byl v minulém volebním období ministrem obrany, to označil za standardní způsob, jak manipulovat informace a odvést pozornost.

Praha (Aktualizováno: 17:45 17. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři v demisi Karla Šlechtová a Martin Stropnický.

Ministři v demisi Karla Šlechtová a Martin Stropnický. | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Fotobanka Profimedia/ČTK

Ministr zahraničních věcí v demisi Stropnický z hnutí ANO řekl, že může garantovat, že se na území Česka nenacházejí žádné zbraně podobné látce Novičok, ať už starší nebo nové generace.

Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Při otravě byla podle několika zdrojů použita nervově paralytická látka vyvinutá v někdejším Sovětském svazu. Britové viní z útoku Rusko, které to odmítá.

Moskva označila Česko za jednoho z možných původců smrtící látky Novičok

Číst článek

Ministryně obrany v demisi Šlechtová z hnutí ANO zdůraznila, že Česko striktně dodržuje mezinárodní úmluvu o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických látek. Za nesmyslné a absurdní označil tvrzení ruské diplomacie také mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Stropnický novinářům řekl, že nařčení rezolutně odmítá. Jde podle něj o klasickou ukázku toho, jak odvést pozornost od poznatků, které mají britští vyšetřovatelé. Použití plynu označil za bezprecedentní na půdě Evropy od konce druhé světové války. Česko podle něj dodržuje v tomto ohledu všechny mezinárodní dohody. „Můžu garantovat, že na území České republiky se žádné takové zbraně ani jiné a starší generace nenacházejí,“ zdůraznil. Vojenští chemici jsou podle něj pouze analytici.

Velvyslanec na ministerstvo nemusí

K prohlášení Ruska Stropnický dále uvedl, že nejde o přátelské gesto. Vzhledem k tomu, že Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které útok ostře odsoudily, údajně ani žádné přátelské gesto neočekával. Ruského velvyslance si k podání vysvětlení nepozve.

Moskva vrací úder. Ze země vyhostí 23 britských diplomatů, na odjezd mají týden

Číst článek

„Nechci naskakovat na zprávu, kterou už dva tři dny předem vypustil známý dezinformační server Sputnik,“ uvedl ministr zahraničí.

Šlechtová dodala, že obvinění je absurdní a rozhodně ho odmítá. „Česká republika je od 90. let signatářem mezinárodní úmluvy o zákazu, vývoji, výrobě a šíření chemických zbraní a striktně ji dodržuje. Náš liberecký 31. pluk chemiků se zabývá výhradně ochranou proti těmto látkám,“ uvedla na twitteru ministryně.

„Obvinění České republiky je nesmyslné a absurdní. Je dobře, že z naší země v reakci na spekulace zaznívá jednotné odsuzující stanovisko,“ reagoval Ovčáček. Český prezident Zeman je známý jako zastánce užší spolupráce s Moskvou.

Spojování země s chemickými zbraněmi odmítla i slovenská diplomacie. Mluvčí rezortu obrany Danka Capáková řekla, že slovenská armáda zmiňovanou látkou nedisponuje.

„Útok na Skripala odsuzujeme a kategoricky odmítáme, že by s ním Slovenská republika měla cokoli společného. Rozhodně odmítáme, aby bylo Slovensko jakkoli spojováno s chemickými zbraněmi (...) a jejich použitím," doplnil mluvčí ministerstva zahraničí Peter Susko.

'Nad USA visí otazník'

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v sobotu v televizi Rossija 24 řekla, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok je Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Jmenované země podle ní od konce 90. let provádějí „intenzivní výzkum látek z projektu Novičok“. Nad USA jako možným původcem visí otazník, poznamenala.

Prohlášení Zacharovové odporuje dosavadním informacím západních, ale i ruských expertů včetně těch, kteří byli přímo zapojeni do výzkumu a vývoje sovětských chemických zbraní. Podle muže označovaného za tvůrce Novičoku Vila Mirzajanova se látka vyvíjela v éře SSSR na území sovětského Uzbekistánu. Mirzajanov z Ruska v 90. letech emigroval a žije v USA.

Kvůli útoku na Skripala vznikla hluboká britsko-ruská roztržka. Londýn z akce obviňuje Moskvu, která to popírá. Oba státy si vzájemně vypověděly desítky diplomatů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme