Štrougalův proces odročen na leden, svědci nepřišli

Čtením historických dokumentů pokračoval u Obvodního soudu pro Prahu 7 proces s bývalým komunistickým prominentem Lubomírem Štrougalem. Sedmasedmdesátiletý Štrougal čelí obvinění ze zneužití pravomocí veřejného činitele. V březnu 1965 měl totiž nařídit, aby pracovníci jeho inspekce dále nešetřili kauzu tří vražd, které v roce 1948 spáchali příslušníci StB. Někteří předvolaní svědkové ale nepřišli a soud proto odročil přelíčení na 21. ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L. Štrougal | Foto: Stanislav Zbyněk | Zdroj: ČTK

Lubomír Štrougal stále jakoukoliv vinu popírá. "Je to nesmysl," prohlásil před soudem. Příslušníci StB v roce 1948 brutálně vyslýchali trojici mužů, kterou zatkli kvůli podezření ze špionáže pro Spojené státy. Potom je zabili, aby se veřejnost o násilných výsleších nic nedozvěděla. Vyšetření případu měl zabránit právě Štrougal.

Obžaloba vychází ze zápisu ministerstva vnitra z roku 1965, ve kterém se píše, že z pokynu ministra vnitra se má případ nechat v klidu a nepředávat prokuratuře. "Z těch materiálů vidíte, že prokuratura o všech podrobnostech těchto záležitostí věděla od roku 1953, a já byl ministrem od roku 1961," hájí se Štrougal.

"Soudruh Štrougal se cítí nevinnen, nechal to vyšetřovat, nic se nevyšetřilo, to jsou prostě komunistické výmluvy," tvrdí tehdejší studentka Dagmar Keršová, která se přijela na soudní líčení podívat z Německa, kde nyní žije.

Kauzou Lubomíra Štrougala se bude soud opět zabývat koncem ledna. Zatím není jasné, kdy by mohl padnout rozsudek. Štrougalovi hrozí až deset let vězení.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme