Nedodržovaly se předpisy, mohlo se to kdykoliv zastavit, řekla znalkyně k pádu mostu ve Studénce

Při rekonstrukci silničního mostu ve Studénce na Novojičínsku, který se v roce 2008 zřítil a do jeho trosek narazil rychlík, pravděpodobně selhaly kontrolní mechanismy. Vyplynulo to z úterního vyjádření soudní znalkyně Miloslavy Pošvářové.

Studénka (Aktualizováno: 13:31 19. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaní (zleva) Michal Foniok, Jiří Vlach, Oldřich Magnusek a Zdeněk Malý u Okresního soudu v Novém Jičíně, který řešil kauzu železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. Nehodu v srpnu 2008 nepřežilo osm lidí. Původní rozsudek zprošťující viny všech deset obžalovaných Krajský soud v Ostravě loni v září zrušil.

Obžalovaní (zleva) Michal Foniok, Jiří Vlach, Oldřich Magnusek a Zdeněk Malý | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Při hlavním líčení u Okresního soudu v Novém Jičíně poukázala i na další pochybení, například v komunikaci mezi firmami, nedostatečné zkušenosti projektanta či na špatně zvolenou technologii pro manipulaci s mostovkou. Neštěstí nepřežilo osm lidí, další desítky utrpěly zranění.

OBRAZEM: Připomeňte si, jak vypadalo místo železniční tragédie ve Studénce, kde zemřelo osm lidí

Číst článek

„Stavební dozor nevykonával činnost tak, jak měl,“ řekla. „Nebyl nikdo, kdo by kontroloval dodržování bezpečnostních předpisů. Projektant neměl s takovou rekonstrukcí zkušenosti. Věnoval se novostavbám. Tento most byl v provozu 50 let a měl své problémy.“

Podle Pošvářové se na stavbě nedodržovaly předepsané normy a chyby se hromadily. „V každé fázi se mohly práce zastavit, pochybení napravit. To se ale nikdy nestalo. Riziko gradovalo, až most spadl,“ řekla znalkyně v úterý před soudem, který se železničním neštěstím zabývá už podruhé.

Osm mrtvých, 95 zraněných 

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky.

Státní zástupce obžaloval deset lidí z obecného ohrožení. Byli mezi nimi manažeři, pracovníci stavebních firem, živnostník či jeden úředník. Novojičínský okresní soud ale zprostil viny všech deset obžalovaných, protože se podle něj nepodařilo prokázat, že by za pád mostu mohli právě oni. Státní zástupce se proti tomu odvolal. Krajský soud v Ostravě projednal odvolání koncem loňského září. Původní rozsudek zrušil, a proto se kauza vrátila do Nového Jičína. 

Lokomotiva a první čtyři vozy vlaku vykolejily, smetly i tři nákladní vagóny na sousední koleji. | Foto: David Malik / CNC | Zdroj: Fotobanka Profimedia

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme