Student Agency se stížností kvůli přepravě zákonodárců neuspěla

Ústavní soud odmítl stížnost Student Agency kvůli přepravě zákonodárců. Soukromý dopravce se už dva roky snaží dosáhnout jasného a nezpochybnitelného soudního rozhodnutí, jestli se bezplatná doprava vztahuje i na soukromé přepravce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: www.usoud.cz

Europoslanec Josef Zieleniec a senátor Igor Petrov kvůli tomu podnikli v dubnu 2006 demonstrativní jízdu linkovým autobusem, a dali tak firmě možnost podat žalobu na stát. Obvodní soud pro Prahu 1 ale rozhodl, že Student Agency nemůže Českou republiku žalovat, vysvětluje mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

"Z toho důvodu, že ten zákon, na který poslanec se senátorem odkazovali, upravuje pouze vztahy mezi ústavními činiteli a státními přepravci, tedy nikoli s přepravci soukromými, jako je Student Agency. A podle toho obvodního soudu správný postup by byl takový, aby ústavní činitelé zaplatili v takovém případě plné jízdné a potom se jeho vrácení domáhali na příslušném orgánu státním," řekl mluvčí Ústavního soudu.

S výkladem zákona podaného loni obvodním soudem byli dopravce i oba politici spokojeni, přesto však Student Agency podala ústavní stížnost. Navrhla zrušení rozhodnutí obvodního soudu a zároveň také části zákona, podle které představitelům státní moci a soudcům náleží "bezplatné používání prostředků veřejné hromadné dopravy, s výjimkou letecké dopravy".

"Soukromým dopravcům neskýtá žádné ustanovení zákona jistotu, že pokud odmítnou poskytovat ústavnímu činiteli přepravu, budou jednat v souladu se zákonem," uvedli právníci v návrhu.

Právní zástupce Student Agency Stanislav Polčák je s nálezem Ústavního soudu spokojen. Podle něho to znamená potvrzení, že dopravní společnosti zákonodárce zadarmo vozit nemusí.

Marika Táborská, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme