Student Agency testuje kamery v autobusech, někteří zaměstnanci se bouří

Už jsme si víceméně zvykli, že nás mimo domov prakticky neustále sledují průmyslové kamery. Na ulici, ve veřejných budovách i v práci. Teď se proti podobnému postupu vedení firmy ohrazují někteří zaměstnanci autobusového dopravce Student Agency. Ten začal testovat kamery ve svých vozech, kde prý mají přispět k bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vnitrostátní doprava Student Agency | Foto: Tomáš Adamec

Podle mluvčího Student Agency Aleše Ondrůje firma využití kamer testovala ve dvou autobusech.

„Kamery mají především zabírat taková místa, jako je prostor pro nakládku a vykládku zavazadel, stejně tak třeba silnici před autobusem.“

„Hlavním důvodem je skutečně třeba v situaci, kdy bohužel dojde k odcizení zavazadel některého z cestujících, mít nějaký důkazní prvek, podporu při tom vyšetřování. Jde skutečně o bezpečnost, primárně,“ prohlásil Ondrůj v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu v Ozvěnách dne diskutovali mluvčí společnosti Student Agency Aleš Ondrůj a Kateřina Hlatká ze sdružení Iuridicum Remedium

Mluvčí přitom vyloučil, že by pod kamerovým dohledem byli i cestující.

„Kamery určitě nebudou nastaveny tak, aby monitorovaly cestující. To není skutečně účelem. A dokonce i ty záznamy z kamer budou zkoumány pouze v případě, že nastane nějaká mimořádnost typu nehody nebo krádeže, kdy budeme potřebovat mít to nějak zdokumentované.“

Student Agency podle Ondrůje teď situaci vyhodnocuje a o definitivním nasazení kamer v autobusech firma zatím nerozhodla. Čeká také na stanovisko Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Mluvčí ÚOOÚ podle dostupných informací tvrdí, že dopravce úřadu neoznámil, že kamery už v ostrém provozu testuje, a že to úplně není podle zákona.

Nejdřív registrace, pak kamery

Podle Kateřiny Hlatké z občanského sdružení Iuridicum Remedium, které se věnuje otázkám spojeným s ochranou soukromí, je u každého nasazení bezpečnostních kamer na místě ostražitost.

„Přece jenom se jedná o monitorovací prostředek a musí tam být dodrženy veškeré zásady transparentního užití kamer. Takže bychom se měli mít na pozoru, obzvlášť pokud tam probíhá nějaký testovací provoz předtím, než kamery byly registrované u úřadu,“ konstatovala v Ozvěnách dne Hlatká.

Nebezpečí podle ní neplynou ani tak ze samotného provozu kamer, ale z možného zneužití kamerového záznamu.

Sledování zaměstnanců není jen tak

„Musí být naprosto jasně definováno, jak dlouho se záznam ukládá, kdo k němu bude mít přístup, což je právě součástí té registrace u Úřadu pro ochranu osobních údajů, která by měla být předtím, než začne samotné monitorování. Aby cestující věděli, do čeho jdou,“ zdůraznila Kateřina Hlatká a pokračovala:

„Nehledě na to, že tady by mohlo docházet i k monitorování zaměstnanců, což také není úplně tak jednoduché. Podle zákoníku práce nikdo nesmí narušovat soukromí zaměstnanců, ani otevřeným, ani skrytým sledováním.“

„Pracovníky chrání zákon, ať už je to zmíněný zákoník práce, nebo Úřad na ochranu osobních údajů. Samozřejmě předtím než dojde k odvolání se na úřady, tak mohou zaměstnanci upozornit svého zaměstnavatele, že nesouhlasí s monitorováním; on by je ostatně ani monitorovat neměl, pokud k tomu nemá zvláštní důvod, jak říká zákon," poznamenala Hlatká.

V případě, že pokusy o domluvu se zaměstnavatelem selžou, mohou se pracovníci podle ní obrátit na inspektorát práce nebo Úřad na ochranu osobních údajů.

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme