Studenti budou příští týden protestovat proti reformě vysokých škol

Pražské ulice zaplní příští středu vysokoškoláci z celého Česka. Vyjdou na protestní pochod proti navrhované reformě univerzit. Vadí jim například zavedení školného, nebo změny v pravomocích akademických senátů. Akce proti změnám na vysokých školách začnou už v pondělí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnští studenti vyšli do ulic na protest proti plánovaným reformám vysokého školství.

Brněnští studenti vyšli do ulic na protest proti plánovaným reformám vysokého školství. | Zdroj: ČTK

Do protestního týdne se zapojí 18 veřejných vysokých škol z 8 univerzitních měst. V pondělí začíná Noc univerzit, školy se otevřou veřejnosti. Studenti nabídnou vědeckopopularizační přednášky, přednášky o reformě vysokých škol a kulturní akce - divadla nebo koncerty.

„Aby veřejnost viděla, nad čím my tam bádáme a o co by veřejnost mohla přijít ve chvíli, kdyby vznikly na základě věcných záměrů zákonů zákony,“ říká místopředseda Akademického senátu Univerzity Karlovy Josef Fontana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl místopředseda Akademického senátu Univerzity Karlovy Josef Fontana

Na středeční dopoledne naplánovali studenti v Praze protestní pochod proti reformám. Připojí se k nim také studenti z regionů.

„Snažíme se zorganizovat odjezd několika autobusů studentů do Prahy v ranních hodinách tak, abychom byli přítomni na začátek protestního pochodu,“ říká za brněnské studenty Pavel Troubil.

Studenti v Hradci Králové připravili takzvanou okupační stávku. Tamní studenti budou na fakultách několik dní nocovat.

Studenti podle předsedy Studentské komory Rady vysokých škol Miroslava Jašurka žádají, aby vláda vrátila k přepracování věcné záměry zákonů o vysokých školách a o finanční pomoci studentů ke komplexnímu přepracování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek

„V případě zákona o vysokých školách je to zejména ztráta samosprávného charakteru vysokých škol, posílení pravomocí takzvané rady vysoké školy, obava o politizaci vysokého školství, o vstup různých klientelistických sítí na vysoké školy a samozřejmě zavedení školného.“

V případě návrhu zákona o finanční pomoci studentům jde podle Jašurka o celkovou nedopracovanost návrhu a nekoncepčnost.

„Jediné nové co přináší, a co nazývá finanční pomocí studentům, jsou půjčky na školné. Všechny ty ostatní nástroje již dnes nějak fungují. Do jisté míry je to i předpis zbytečný,“ myslí si Jašurek.

Ministr školství Josef Dobeš si ale za materiálem stojí. Ke studentským protestům se nechce vyjadřovat. Po mluvčím jen vzkázal, že každý má ústavou právo svobodně vyjádřit svůj názor.

Podle Josefa Fontány ale vysoké školy stojí o dialog:

„Vysoké školy chtějí reformu, nicméně chceme reformu, která bude obecně přijatelná a která umožní i nadále vědecký a tvůrčí rozvoj českého vysokého školství, což bohužel současná reforma podle nás nezajistí.“

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme