Studenti chtějí školné maximálně pět tisíc korun za semestr
Vysokoškoláci jsou ochotni platit školné maximálně pět tisíc korun za semestr, jak ukázal průzkum České studentské unie. Studenti vysokých škol v tomto týdnu stupňují kampaň proti plánům ministra Josefa Dobeše na zavedení školného. Podle něj by mělo nejen zlepšit finanční situaci resortu, ale také přispět ke zkvalitnění výuky.
Poplatek za studium ale podle studentů nevyřeší problémy vysokého školství. Navíc podle nich musí fungovat finanční pomoc pro studenty.
„Určitě půjčky od státu si myslím, že by bylo to základní, co se musí zprovoznit před tím, než se školné zavede. Aby se zamezilo tomu, že nějaký talentovaný student se na školu nedostane jen kvůli financím,“ potvrdil za unii Michal Novák
Předseda České studentské unie Jiří Kohout prezentuje závěry studentského průzkumu
Z průzkumu také vyplynulo, že velká část dotazovaných studentů by byly pro případné zavedení školného. Musí ale mít motivační charakter.
„Zhruba 60 procent našich respondentů, představitelů studentských organizací, je ochotno za určitých okolností platit školné a myslí si, že by nějakým způsobem mohlo prospět. Ale je tam spousta otazníků a spousta vykřičníků,“ upřesňuje předseda České studentské unie Jiří Kohout.
Názory na školné se liší jednak podle studovaného oboru a jednak podle regionu, což by se podle studentů mělo promítnout právě do konkrétní výše školného.
České školství nemá podle studentů evropskou kvalitu
„Jsem přesvědčen, že školné v rozumné míře a rozumně nastavené by mohlo vysoké školství poposunout kupředu. Vycházím ze svých osobních zkušeností mnohaletého působení na univerzitě. Věřím, že by to hodně zabránilo různým spekulativním studiím a podobně, kdy někdo se zapisuje jenom proto, aby byl studentem, a k takovým situacím bohužel dochází poměrně často,“ myslí si Kohout.
Do průzkumu se zapojilo přes 60 studentů. Jednalo o vedoucí představitele studentských organizací zapojených do České studentské unie, říká Kohout, tedy o aktivní studenty nejrůznějších oborů z celé republiky, kteří mají z velké části zkušenosti ze zahraničních univerzit.
Většina účastníků je podle výsledků průzkumu přesvědčena, že české vysoké školství zaostává za evropským a světovým standardem. Podle Kohouta by dotázaní ohodnotili kvalitu školství známkou 3.
„Příliš není optimistický pohled do budoucna, protože když jsme se ptali na budoucí vývoj českého školství, tak přibližně polovina respondentů očekává zhoršení na známku 4 nebo dokonce na známku 5,“ dodává Kohout.
Příčiny vidí v podfinancování vysokého školství, klientelismu nebo špatném hospodaření. Studentům prý také schází vysokoškolská reforma, musely by ale být dodrženy určité podmínky.