Studenti demonstrovali v Praze proti státním maturitám

Středoškoláci dnes v Praze prosazovali demonstrací odložení státních maturit, protože podle nich nejsou dobře připravené. Průvod, který začal v poledne na Palackého náměstí, se odebral přes Kampu k ministerstvu školství, kde se zástupci studentů setkali se šéfkou rezortu Miroslavou Kopicovou. Demonstrující mladí lidé skončili svou pouť hlavním městem na Václavském náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestní pochod studentů proti státním maturitám | Zdroj: ČTK

Při studentském průvodu metropolí došlo k incidentům. Podle pozorování našeho reportéra v demonstraci několik jedinců posilněných alkoholem házelo rajčaty směrem k Lichtenštejnskému paláci na Kampě. ,Munice' zasáhla i dohlížející policisty. Průvodu je podle policejního odhadu zúčastnilo asi 7 tisíc lidí.

Jeden z organizátorů dnešního pochodu Filip Vích vysvětlil, co se mladým lidem na aktuální podobě plánovaných státních maturit nelíbí: "Jde o to, jak jsou nastaveny osnovy a jestli nás školy připravují tak, jak by měly. Například čeština není jen literatura a poměr literatura - mluvnice - sloh je u nás tři ku jedné. Stále jsou tady velké otazníky nad logistikou, smysluplností a nad tím, jestli přijímací zkoušky na vysoké školy budou ze státních maturit."

Státní maturity mají odstartovat už v roce 2010

Maturanti by v příštích dvou letech tak měli skládat povinnou zkoušku z češtiny a cizího jazyka nebo matematiky. V dalších letech pak má být povinný i cizí jazyk a výběr mezi matematikou, informatikou a společensko-vědním základem. Do skupiny odpůrců se ale rychle na sociální síti Facebook připojilo přes padesát pět tisíc lidí a petici proti zavedení státních maturit podepsalo okolo dvaceti tisíc.

Podle ředitele pražského Gymnázia Jana Keplera Jiřího Růžičky by ale další odklad státních maturit celému projektu spíš uškodil: "Za prvé by došlo k obrovské demotivaci velkého množství lidí, kteří na tom hodně udělali. Za druhé se politizuje naprosto nepolitické téma. Nám by mělo záležet na výsledku a na kvalitě. Jenom mě trošku zaráží, že členové školského výboru začali zjišťovat, jestli je státní maturita dostatečně připravená, až v době, kdy se na Facebooku objevily desítky tisíc kliknutí za odložení státních maturit."

Informace, které se zatím dostaly k pedagogům, jsou podle ředitele pražského gymnázia Štěpánská Milana Štěrby velmi nejasné: "Nemáme představu, jaké tam budou rozdíly. Studenti sledují vývoj ve školství a nevěří, že budoucí maturity budou lepší, než ty stávající. Obávám se správného nastavení úrovně státních maturit."

V Ranní interview Radiožurnálu vysvětlovala své názory ředitelka Gymnázia Arabská v Praze 6 Zdeňka Hamhalterová. Najdete je v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Státním maturitám jsme se podrobně věnovali v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Se studenty se sešla ministryně školství Miroslava Kopicová. Zatím ale počítá s tím, že státní maturity začnou v původním termínu:

"Myslím si, že nejhorší varianta je státní maturity nespustit. Pojďme na to. Před třemi lety nebyly připravené, tři roky uplynuly a zase nejsou připravené tak, jak by se to všem líbilo. Úroveň středních škol stále klesá. Jak je možné, že všichni mají maturitu a přitom při výsledcích, které se dělají v mezinárodním srovnání, jsou výsledky horší a horší? Tohle je první krok a myslím si, že ho nemáme propást."

Při odkladu by také hrozilo, že Česká republika bude muset vrátit část evropských peněz, které šly na přípravu projektu. Podle ministryně se jedná až o sto milionů korun. Odklad státních maturit se už tento týden jednou nepodařilo v Poslanecké sněmovně prosadit. Zákonodárci s odkladem nesouhlasili, další pokusy mají ale ještě přijít.

Přečtěte si také:
Státní maturity čeká odklad jen o rok
Dnes začaly obávané maturitní zkoušky
Ministryně Kopicová nebude žádat o další odklad státních maturit

Eva Rajlichová, Jan Herget, Zbyněk Zykmund, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme