Studenti na výměnném pobytu se mohou přes hranice vrátit domů. Tisíce českých studentů osloví ambasády

Stovky zahraničních studentů programu Erasmus budou moct z Česka vycestovat navzdory omezení, které kvůli šíření koronaviru zavedla česká vláda i další země. České studenty, kteří jsou v zahraničí v rámci programu Erasmus, osloví ambasády. Jsme připraveni přivézt je zpět, sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jen v Itálii bylo počátkem března přes Erasmus 150 studentů z Česka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti se budou moci vrátit do svých domovů | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Petříček uvedl, že zastupitelské úřady v jednotlivých zemích dostanou seznamy studentů. Budou je kontaktovat a ověřovat, jestli se mají jak dostat zpět do Česka. „Jsme připraveni je přivézt zpět do České republiky,“ uvedl Petříček.

Od ministerstva školství v pátek diplomacie získá patřičné seznamy. Vláda už dříve rozhodla, že až do odvolání se nebudou konat žádné zahraniční studijní výjezdy, jako je Erasmus. Do programu jsou zapojeny tisíce studentů.

Z údajů Evropské komise z roku 2019 plyne, že v Česku se do programu ve školním roce 2016/2017 zapojilo 7891 studentů a stážistů, včetně 89 z jiných zemí. Nejčastěji z českých škol vyjížděli do Německa, Španělska a Francie. Naopak do Česka v rámci výměnných pobytů přijelo 7649 vysokoškolských studentů, 2448 stážistů a 437 studentů z partnerských zemí, tedy ze států mimo Evropskou unii. V roce 2017 dosáhly v České republice granty v rámci programu bezmála 35 milionů eur (skoro 900 milionů Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme