Studenti hodlají protestovat proti drahým kolejím, píše dnešní tisk

Vysokoškoláci hodlají znovu protestovat. Do ulic je vyženou stoupající ceny lůžek na kolejích, konstatuje dnešní Právo. Bude stát automobilka Hyundai v Moravskoslezském kraji? O tom podle Lidových novin jeli přímo do Soulu na pozvání firmy jednat hejtman Evžen Tošenovský a primátor Ostravy Aleš Zedník. Hospodářské noviny konstatují, že světový průmysl hraček stagnuje a musí bojovat s tvrdou konkurencí. Uherský salám má blahodárný vliv na lidskou imunitu. Zjistil to test odborníků, jeho výsledky přináší Mladá fronta Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Vysokoškoláci budou opět protestovat proti zdražování kolejí, upozorňuje Právo. Ceny lůžek se totiž v říjnu zvedají o několik set až o tisíce korun. Naposledy studenti demonstrovali kvůli drahému ubytování v květnu. Stěžují si na to, že koleje neumějí hospodařila bydlení je proto drahé. Nelíbí se jim ani to, že ubytovací stipendium na univerzitě se bude přidělovat podle sociální situace posluchače a že ho dostanou i ti, kteří bydlí v Praze. Na hodně studentů tak vyjde stipendium ve směšné výši dvou nebo tří stovek měsíčně, dodává Právo.

Jednání o tom, zda si korejská automobilka Hyundai postaví továrnu v Moravskoslezském kraji, dostala nový rozměr. Jak píší Lidové noviny, hejtman Evžen Tošenovský a ostravský primátor Aleš Zedník, odletěli do Soulu na pozvání šéfa zmíněné automobilky. Cestu jim i jejich manželkám hradí korejská strana. Ani jeden z nich se nechtěl k celé věci vyjadřovat.

Období velmi výhodných hypotéčních úvěrů v Česku pomalu končí. Začínají ale růst sazby i u ostatních půjček, s výjimkou spotřebitelských úvěrů. Naopak nízké úročení vkladů a vysoké bankovní poplatky často výrazně znehodnocují hodnotu uložených peněz. Napsalo to Právo.

Česká spořitelna zdražila půjčky na bydlení už v srpnu, na začátku října mírně zvýšila sazby u hypotéky s pevným úrokem i ČSOB. Navíc Česká národní banka uvažuje o tom, že brzy zvýší úrokové sazby kvůli vysokým cenám ropy a z nich vyplývajícímu riziku vyšší inflace.

Podle ekonomů se úročení hypoték v příštím roce zvýší v průměru minimálně o půl procentního bodu. Lidé už nemohou počítat se stagnací úroků a před roční pevnou sazbou u hypoték by měli dát přednost pětileté a delší fixaci úrokových sazeb, píše Právo.

Kolaudaci prvního bloku jaderné elektrárny Temelín dnes zahajuje Stavební úřad v Týně nad Vltavou. Společnost ČEZ požádala o kolaudaci po čtyřech letech provozu. Podle úředníků stavebních úřadů jde o neobvyklou situaci. O kolaudaci druhého bloku, který byl spuštěn v roce 2003, ČEZ ještě ani nepožádal, napsala Mladá fronta Dnes.

"Mluví se sice o tom, že elektrárna je v komerčním provozu, ale takový výraz zákon nezná. Je v provozu zkušebním," uvedl Jan Mátl ze stavebního odboru Jihočeského krajského úřadu. Podle ředitelky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je elektrárna v provozu podle atomového zákona. "O kolaudaci toho moc nevím," řekla.

Ekologičtí aktivisté přitom upozorňují na potíže, které elektrárnu neustále doprovázejí a které provozovatel neodstranil ani po závazcích z rakouského Melku. Podle zdroje Mladé fronty Dnes například deformace takzvaných palivových proutků od americké firmy Westinghouse překročily toleranci.

Panenka Barbie už děti nezajímá, chtějí barevné krabičky - hudební přehrávače iPod od firmy Apple, všímají si Hospodářské noviny. Podle nich světový průmysl hraček stagnuje a musí bojovat s tvrdou konkurencí elektronických vymožeností a filmového průmyslu. Tento rok má být pro výrobce hraček rozhodující, dodává list.

Uherák může být pro lidské zdraví stejně prospěšný jako jogurt. Podle Mladé fronty Dnes k tomuto překvapivému závěru dospěl po půlročním výzkumu tým odborníků z českobudějovické nemocnice a tamní Vysoké školy evropských a regionálních studií. Odborníci zpracovávali projekt na zakázku Ministerstva zemědělství.

Denně po tři měsíce nabízeli náhodně vybraným lidem ve věku od 16 do 81 let tři až pět deka trvanlivého sušeného neuzeného salámu s ušlechtilou bílou plísní na povrchu od českých výrobců. Dobrovolníci zároveň pravidelně podstupovali potřebné zdravotní testy. Při jejich vyhodnocení vědci zjistili, že výkonnost imunitního systému zkoumaných lidí se zvýšila o jedenatřicet procent.

Silvie Burjanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme