Studenti mohou nominovat osobnosti na Cenu Příběhů bezpráví

Do příštího pondělí mohou studenti a studentky ve věku od 15 do 20 let nominovat osobnosti na Cenu Příběhů bezpráví. Jde o ocenění udělované pamětníkům nebo jejich příbuzným za odvážné postoje a činy v období nesvobody. Laureáty vybírá studentská porota.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Medek

Ivan Medek | Foto: Jan Rosenauer

Projekt Příběhy bezpráví pomáhá mladým lidem zorientovat se v historických událostech 20. století. Promítání filmů a následné diskuse jsou reakcí na nedostatečnou výuku moderních dějin na školách. Člověk v tísni pořádá tento projekt už pošesté.

Úspěch se dá měřit podle koordinátory projektu Kateřiny Saparové různým způsobem:

Přehrát

00:00 / 00:00

Cena.mp3

„Takovým nejjednodušším je počet zapojených škol, loni se do projektu zapojilo na 800 škol.“

Čím dál více pedagogů je schopno využívat různé alternativní přístupy k výuce. Používají filmy společnosti Člověk v tísni, která ke snímkům zpracovává různé příručky. Studenti debatují, hrají tématické hry nebo školy pořádají projektové dny.

„Jde o to, podat témata, například období komunismu, jiným způsobem, než jsou učebnice a výklad v hodině dějepisu. Právě prostřednictvím dokumentárních filmů je snadné studenty zaujmout. Vyhlašujeme také literární soutěže a aktuální je pro nás Cena Příběhů bezpráví,“ říká Saparová.

Studenti mohou nominovat pamětníka, se kterým se osobně setkali ve třídě, znají ho z filmů nebo pochází z jejich rodin.

„V mnoha rodinách jsou lidé, kteří bojovali proti režimu. To je také způsob, jak se v rodině ptát a zajímat se o historii,“ dodává Saparová.

Lidé, kteří Cenu Příběhů bezpráví dostali v minulých ročnících oceňují, že je to cena od studentů, kteří se o ně zajímají.

Letošní ročník Ceny Příběhů bezpráví je věnován památce Ivana Medka - novináře, kritika komunistického režimu a někdejšího kancléře prezidenta Václava Havla.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme