Studenti mohou nominovat osobnosti na Cenu Příběhů bezpráví

Do příštího pondělí mohou studenti a studentky ve věku od 15 do 20 let nominovat osobnosti na Cenu Příběhů bezpráví. Jde o ocenění udělované pamětníkům nebo jejich příbuzným za odvážné postoje a činy v období nesvobody. Laureáty vybírá studentská porota.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Medek | Foto: Jan Rosenauer

Projekt Příběhy bezpráví pomáhá mladým lidem zorientovat se v historických událostech 20. století. Promítání filmů a následné diskuse jsou reakcí na nedostatečnou výuku moderních dějin na školách. Člověk v tísni pořádá tento projekt už pošesté.

Úspěch se dá měřit podle koordinátory projektu Kateřiny Saparové různým způsobem:

Přehrát

00:00 / 00:00

Cena.mp3

„Takovým nejjednodušším je počet zapojených škol, loni se do projektu zapojilo na 800 škol.“

Čím dál více pedagogů je schopno využívat různé alternativní přístupy k výuce. Používají filmy společnosti Člověk v tísni, která ke snímkům zpracovává různé příručky. Studenti debatují, hrají tématické hry nebo školy pořádají projektové dny.

„Jde o to, podat témata, například období komunismu, jiným způsobem, než jsou učebnice a výklad v hodině dějepisu. Právě prostřednictvím dokumentárních filmů je snadné studenty zaujmout. Vyhlašujeme také literární soutěže a aktuální je pro nás Cena Příběhů bezpráví,“ říká Saparová.

Studenti mohou nominovat pamětníka, se kterým se osobně setkali ve třídě, znají ho z filmů nebo pochází z jejich rodin.

„V mnoha rodinách jsou lidé, kteří bojovali proti režimu. To je také způsob, jak se v rodině ptát a zajímat se o historii,“ dodává Saparová.

Lidé, kteří Cenu Příběhů bezpráví dostali v minulých ročnících oceňují, že je to cena od studentů, kteří se o ně zajímají.

Letošní ročník Ceny Příběhů bezpráví je věnován památce Ivana Medka - novináře, kritika komunistického režimu a někdejšího kancléře prezidenta Václava Havla.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme