Studenti podpořili Putnu happeningem a vyzvali k bojkotu udílení titulů

Studenti vyzvali akademiky, aby nepřijímali od prezidenta profesorský titul. A to do té doby, dokud se nevyřeší spor o jmenování Martina Putny profesorem. Vysokoškoláci chtějí literárního historika podpořit i happeningy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti podpořili happeningem akademika Martina Putnu | Zdroj: ČTK

První ze série protestů proti rozhodnutí prezidenta nejmenovat Martina Putnu profesorem se odpoledne konal před budovou fakulty humanitních studií v Praze.

Na akci se sešlo několik desítek studentů. Účastníci četli prohlášení a rozbalili transparent s nápisem “Není nám to Putna“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z happeningu před fakultou humanitních studií v Praze se přihlásila reportérka Klára Bílá

Studenti říkají, že si cení akademických hodnot, které jsou založené na pravidlech samosprávy, vědecké práce a kolegiality.

Jsou toho názoru, že nespravedlnost a bezpráví, které je pácháno na jednotlivém členu akademické obce, je nepravost páchaná na celé akademické obci.

Vyzvali proto ostatní kandidáty na profesoru, aby od prezidenta nepřevzali titul, dokud se spor nevyjasní. Radiožurnálu to potvrdil Lukáš Matoška z Iniciativy za svobodné vysoké školy.

„Je zcela logické, aby v situaci, kdy jeden z čekatelů na profesuru má být diskvalifikován nebo dokonce diskriminován z nevysvětlených nebo nedostatečných důvodů, by se s tímto kandidátem neměli solidarizovat jenom studenti, akademičtí pracovníci, ale zejména jeho nejbližší kolegové, co se týče jejich profesní situace,“ uvedl Matoška.

Další happening vysokoškoláci plánují na čtvrtek u Pražského hradu a očekávají na něm účast dvou tisícovek lidí.

Zeman respektuje Putnovu sexuální orientaci. Vadí mu text transparentu

Číst článek

Prezident Miloš Zeman řekl, že Putnu nebude jmenovat profesorem, aniž uvedl důvod. Dnes odmítl, že by to bylo kvůli Putnově sexuální orientaci, vadí mu ale text na transparentu, se kterým akademik vystoupil na pražském pochodu homosexuálů.

Zeman vyvolal pobouření nejen studentů, ale i akademické obce a politiků. Podle akreditační komise je prezidentovo rozhodnutí vyjádřením nedůvěry vůči akademické obci.

Na druhé straně za rozhodnutí hlavy státu nejmenovat Martina Putnu profesorem poděkoval opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný.

Jmenování profesorů je naplánováno na 11. června. Je plně v pravomoci prezidenta, ten tak ale činí na návrh vědeckých rad. Kvůli sporu o Putnu se má s Milošem Zemanem sejít v nejbližší době také rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme