Studenti považují některé poplatky na VŠ za nezákonné. Ministerstvo žádá školy o nápravu

Na některých českých vysokých školách platí studenti neoprávněné poplatky. Na nezákonnost upozorňují studenti a i ministerstvo školství takové praktiky kritizuje a žádá školy o nápravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Vysokoškoláci podle ministerstva platí neoprávněně například za zápis do prvního ročníku nebo za opravné zkoušky.

„Poplatek lze vybírat pouze za nadstandardní činnost. Například vydání diplomu a dodatku k diplomu je ze zákona zdarma,“ říká mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Ministerstvo poslalo školám dopisy, aby poplatky přehodnotily. Úřad jim však nemůže nic nařídit. Školy by mohli zažalovat pouze studenti. Studentská komora Rady vysokých škol praxi rektorů už před týdnem kritizovala, když ji na to upozornila studentka brněnské Masarykovy univerzity.

„Z našeho pohledu jsou nezákonné ty poplatky, které souvisejí s průběhem studia, které nejsou popsány ve vysokoškolském zákoně,“ řekl předseda studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.

Komora našla pochybení u čtrnácti škol. Kritizovala například Univerzitu Hradec Králové nebo AMU. ČVUT kritiku odmítlo s tím, že peníze vybírá v souladu se zákonem.

Petra Benešová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme