Studenti práv v Plzni míří za Dobešem. Doufají, že akreditaci škole prodlouží

Právnická fakulta v Plzni spoléhá na ministra školství, že neschválí stanovisko akreditační komise. Ta odmítla výzvu ministra Josefa Dobeše, aby přehodnotila své negativní stanovisko k plzeňským právům, a doporučila odebrání akreditace už v červnu tohoto roku. O osudu studentů, kteří se chystají znovu protestovat, a učitelů rozhodne ministr definitivně zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

Akreditační komise původně doporučila prodloužit akreditace plzeňským právům do 31. října. Právě díky tomu měli mít studenti posledního ročníku možnost uzavřít studium. Ministerstvo ale podle komise považovalo takovéto stanovisko za formálně špatné, protože komise rozhodla o konci školy, ale přitom jí stávající akreditaci prodloužila o tři měsíce.

„Ministerstvo vyzvalo akreditační komisi k novému jednání a vydání stanoviska. Konstatovalo, že naše závěry, kdy jsme zároveň prodlužovali akreditaci, byť bylo zcela zřejmé, že jde o technické prodloužení z hlediska komfortu studentů, a zároveň měli hodnocení, které říká, že by akreditace neměla být prodloužena, byly vadné,“ vysvětlila předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková a reportér Ľubomír Smatana v Ozvěnách dne

Akreditační komisi tak podle ní nezbylo nic jiného než tuto vadu napravit. „A protože jsme nezměnili ani po prostudování vyjádření fakulty svůj názor, tak nám bohužel nezbylo nic jiného než říct, že akreditaci neprodlužujeme. Aby to z formálního hlediska tak, jak to po nás požaduje ministerstvo, bylo v pořádku,“ doplnila Dvořáková.

Fakulta čeká na rozhodnutí ministra

Podle ní by teď ministr školství s největší pravděpodobností právům v Plzni akreditaci prodloužit neměl. „Podle naší interpretace zákonů a po konzultaci s právníky v momentě, kdy akreditační komise neudělí akreditaci, tak by nemělo být možné, aby ji ministerstvo udělilo,“ vysvětlila předsedkyně Akreditační komise.

Studenti ale takovou argumentaci odmítají. Domnívají se, že ministr má ještě nějakou právní možnost se s tímto stanoviskem neztotožnit a akreditaci nějak prodloužit. Děkan právnické fakulty Jan Pauly Radiožurnálu řekl, že s důvěrou očekává ministrovo vyjádření.

Fakulta by podle všeho chtěla získat ještě čas na to, aby nedostatky, které Akreditační komise vyjmenovala, mohla odstranit. Studenti právnické fakulty, na níž visí transparent Zůstaneme, navíc chystají na zítřek protesty. Vydají se do Prahy před budovu ministerstva školství.

Alice Kottová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme