Studenti pražských práv nastudovali rekonstrukci politického procesu z 50. let

Osud Josefa Brykse, pilota britského královského letectva a nositele Řádu britského impéria, dnes odpoledne připomenou studenti pražských práv. Pro vědecký seminář totiž připravili rekonstrukci procesu z padesátých let, ve kterém komunistický režim vyznamenaného pilota odsoudil a poslal do žaláře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

„Příběh Josefa Brykse má mnoho společných rysů s jeho kolegy, kteří bojovali za druhé světové války jako letci na západní frontě, válku přežili a po roce 1948 se stali předmětem komunistického bezpráví,“ říká vojenský historik Jiří Rajlich.

„Většina z jeho kolegů měla to štěstí a věznění přežila. Mnozí z nich se dokonce dočkali i buď částečné, nebo úplné rehabilitace,“ doplňuje Jiří Rajlich.

Bryks ale komunistické vězení nepřežil, v roce 1957 zemřel v uranovém dole na Jáchymovsku. Bylo mu 41 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o studentské rekonstrukci komunistického procesu připravila Lucie Husárová

Po válce vznikl v Anglii o mladém hrdinovi film – válečný pilot totiž proslul svými útěky z německých zajateckých táborů. Mladý komunistický režim v Československu se však hrdinů z Anglie bál a začal je pronásledovat.

Josef Bryks tak místo odchodu do zahraničí za svou manželkou a dcerou skončil ve vězení. Nejprve dostal deset a později dvacet let.

Studenti připomenou oba procesy. Podle proděkana právnické fakulty a autora projektu Jana Kuklíka nebyl výběr případu náhodný:

„Navíc je tady silný osobní příběh. Bylo možné využít právě nejenom archivní materiály, které se našly v českých archivech, ale protože tam byl anglických prvek, mohl jsem studentům zprostředkovat nějaké, u nás dosud neznámé materiály z britských archivů.“

Profesor Jan Kuklík z Právnické fakulty UK organizuje se svými studenty rekonstrukci vykonstruovaného politického procesu s Josefem Bryksem | Foto: Anna Duchková

Našly se například dopisy manželky Trudie Bryksové, která se snažila přesvědčit britské úřady, aby zasáhly.

„My víme, že britské ministerstvo zahraničních věcí mělo poměrně dobrý přehled o tom, co se stalo, a vědělo, že oni jsou souzeni i za to, že bojovali jako součást britského královského letectva. Ale dospěli k závěru, že ty intervence by mohly v podstatě spíš zhoršit postavení už zatčených nebo odsouzených,“ upozorňuje Kuklík.

Před 64 lety pochodovali studenti za svobodu a demokracii

Číst článek

Na rekonstrukci politického procesu s plukovníkem letectva a válečným letcem Josefem Bryksem se můžete přijít podívat ve 14 hodin do porotní síně Vrchního soudu v Praze Pankráci.

Lucie Husárová 1, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme