Studenti přichystali Týden neklidu, bojují proti reformě univerzit

Studenti vysokých škol připravili Týden neklidu. Protestovat budou proti návrhům reformy univerzit, které připravilo ministerstvo školství. Vše začalo první debatou o vysokoškolské reformě v pražském Divadle komedie už včera. Hlavní akci studenti naplánovali na středu, kdy budou proti změnám demonstrovat před Úřadem vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnští studenti vyšli do ulic na protest proti plánovaným reformám vysokého školství.

Brněnští studenti vyšli do ulic na protest proti plánovaným reformám vysokého školství. | Zdroj: ČTK

Studenti a akademici nesouhlasí hlavně s návrhem na zavedení školného. Bojí se také změn v pravomocích akademických orgánů i zásahů komerční sféry. Podle předsedy České studentské unie Jiřího Kohouta jsou reformní návrhy uspěchané a neprofesionálně připravené. Reformu vysokého školství ale považuje za nezbytnou, jinak České republice hrozí ztráta konkurenceschopnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Student Jan Gruber z Iniciativy pro svobodné vysoké školy vysvětloval v Ranním interview cíle Týdne neklidu

„Na univerzitách jsou lidé, kteří budou vždycky protestovat. Jakýkoli zásah zvenčí budou považovat za škodlivý, protože jsou spokojení se stavem, kdy jim do toho nikdo nemluví. Je podle mě třeba to protlačit, ale to, jakým způsobem to bylo protlačováno, byla velká strategická chyba. Bojím se, že kvůli tomu, co se teď stane, tak reformy realizovány nebudou a za pár let toho všichni budeme hořce litovat,“ řekl Kohout.

„Teď samozřejmě mnohem výrazněji jsou slyšet ti, kteří reformy zásadně odmítají, a já si myslím, že k tomu přispěla především špatná komunikace ze strany ministerstva. Já také v současné podobě reformní zákony neschvaluji, protože si myslím, že byly – zvláště ten zákon o finanční pomoci studentům – připraveny nekvalitně, že tam bohužel bylo slabé analytické zázemí a obecně ministerstvo v tomto nepostupovalo správně a teďka se mu to vrací,“ dodal. Česká studentská unie se protestů aktivně neúčastní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda České studentské unie Jiří Kohout a šéfredaktor portálu Česká škola Jan Wagner přiblížili své výhrady k reformě českého vysokého školství

„Domnívám se, že zásadní problém je ve stylu komunikace ministerstva. Ministerstvo v podstatě odmítá diskuzi a odmítá se poučit z dalších katastrofických věcí, které připravilo,“ souhlasí šéfredaktor portálu Česká škola Jan Wagner.

Ministr Josef Dobeš sice například diskutoval s rektory nebo slíbil určité posuny v návrzích, podle Wagnera ale před přípravou věcného zákona příliš nekomunikoval, připomínky ignoroval a mírně ustoupil teprve, když jasně hrozil střet.

Reforma vysokých škol je nutná, řekl Wagner, je ale nezbytné diskutovat o její formě a také o zdrojích současných problémů. Reforma tak, jak je navržená, se podle něj míjí účinkem:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rektor ČVUT Václav Havlíček se vyjádřil k navrhované reformě školství

„Je to prostě zásah, který není promyšlený. Prostě je to regulační zásah a v podstatě ten musí být přijat na zásadě konsenzu. Pokud ke konsenzu nedojde, tak to bude vždycky špatně.“

Také rektor ČVUT Václav Havlíček je přesvědčen, že určité reformy potřeba jsou. „Současný stav řízení vysokých škol je velmi komplikovaný, je příliš mnoho různých rozhodovacích orgánů a nejsou jasně vymezeny kompetence na jednotlivých stupních řízení. Pravomoci rektora při řízení vysoké školy jsou velmi omezené a jestliže má zodpovědnost za celý chod školy, měl by mít i odpovídající pravomoci,“ říká. Dlouhodobá koncepce vysokých škol pak podle něj musí být spoluurčována zaměstnanci škol.

Podle ministra školství Josefa Dobeše ještě není ani jeden z reformních návrhů definitivní, protesty studentů proto považuje za zbytečné. O věcných záměrech změn má ještě jednat vláda.

Zavedení školného může být pro řadu rodin problémem

Číst článek

„Bude na nich, jestli někteří za každou cenu budou chtít být neklidní nebo vyčkají do jednání vlády o věcných záměrech,“ řekl Dobeš. Podle studenta Jana Grubera z Iniciativy pro svobodné vysoké školy se ale nemění ideová východiska vysokoškolské politiky, ze které věcné záměry zákonů vzešly, proto prý nemají důvod protestní akce odkládat.

Legislativní rada vlády vrátila minulý týden návrh reformy vysokých škol k přepracování. Její projednání na vládě se tak posune. Reformu už dříve i před rektory podpořil premiér Petr Nečas.

„Mám zájem na pozitivních změnách našeho vysokoškolského školství. Jsem přesvědčen, že pokud se nám nepodaří nastavit trajektorii k pozitivním změnám, tak dříve nebo později a troufám si říci, že dříve, na to začne Česká republika doplácet mimo jiné i v ekonomicko-sociální oblasti,“ uvedl Nečas.

Happeningy, protestní pochody i debaty s veřejností

Prezident Václav Klaus už dříve odsoudil akademiky, kteří reformu kritizují a bojí se hlavně omezení akademických svobod.

„To, co oni předvádějí, je falešná hra na akademickou svobodu. Jsme ve světě veřejného školství, které platí stát, respektive daňoví poplatníci a proto také stát musí mít právo, aby o tom rozhodoval nebo spolurozhodoval,“ řekl Václav Klaus.

S tímto argumentem nesouhlasí Jan Gruber z Iniciativy pro svobodné vysoké školy. Ministerstvo školství totiž podle něj disponuje mnoha prostředky, kterými může vysoké školy kontrolovat.

Vysokoškoláci v Británii budou od příštího roku platit školné 9 tisíc liber ročně

Číst článek

„Ministerstvo školství každoročně uvolňuje peníze, které dostane od ministerstva financí ze státního rozpočtu, a přesouvá je na vysoké školy. Na vysokých školách také funguje správní rada, která je dost často složena z politiků, kteří kontrolují a spolupodílejí se na rozhodování o hospodaření školy,“ vysvětlil.

Reforma vysokých škol se připravuje už přes šest let. Podle nespokojených akademiků ale teď dospěla do podoby, která je pro ně ještě méně přijatelná, než všechny předchozí pokusy. Ideálním výsledkem Týdne neklidu by podle Grubera bylo, aby věcné záměry zákona byly staženy a aby se začalo s přípravou reformy vysokého školství znovu a jinak:

Po celém Česku se konají akce proti navrhované reformě vysokých škol

Číst článek

„Kdyby se opravdu analyzovalo to, co vysoké školy trápí, jaké jsou tam problémy. My neříkáme, že nejsou, ale tyto věcné záměry zákonů je vůbec nepostihují. Za nimi neexistuje žádný ideový dokument nebo nějaká analýza, která by opravdu zkoumala, co je na těch vysokých školách v současné době špatně. A ty věcné záměry zákonů by stav, v některých bodech možná poněkud neuspokojivý, maximálně prohloubily, nikoliv zlepšily.“

Týden neklidu budou provázet happeningy, protestní pochody i debaty s veřejností. „Původně to byl pracovní název, ale nakonec se to začalo více používat, proniklo to do médií a nakonec na to přistoupila i široká akademická obec, takže se ten název vžil,“ přiblížil Gruber, jak vlastně název protestní akce vznikl.

Igor Maňour, ČRo, Martina Mašková, Tomáš Pavlíček, Klára Bílá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme