Okupační stávka za klima: studenti se přesunuli před Karolinum, žádají odchod rektora Zimy

Účastníci studentské okupační stávky za klima zahájili protesty v úterý na Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ve středu odpoledne přesunuli k rektorátu univerzity. Desítky mladých lidí obsadily vstupní halu historické budovy Karolina, v níž hodlají zůstat i přes noc. Vedení univerzity jim to povolilo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Studenti stávkující za klima dorazili do Karolina kolem 15.00 z budovy Filozofické fakulty, jejíž chodby obsadili v úterý a v noci na středu. Pochodu ke Karolinu se podle policistů zúčastnilo zhruba 80 vysokoškoláků. Kolem 18.00 bylo na místě asi 40 studentů, kteří se rozhodli v budově přenocovat.

Univerzita Karlova měla podle statistik ministerstva školství v minulém školním roce zhruba 45 000 studentů. Zda budou stávkující studenti v protestu pokračovat i v dalších dnech, podle jejich mluvčího Kryštofa Říhy rozhodnou ve čtvrtek dopoledne.

Ve středu odpoledne protestující cestou ke Karolinu skandovali mimo jiné heslo „Radši lepší klima, nežli rektor Zima“. Rektor s nimi diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili. Jeho argumenty ale studenti nepřijali, skandovali Rezignaci a pískali na něj.

Zima se omluvil za smlouvu s Home Creditem, odstoupit nehodlá. Dohodl se senátem, že zřídí komisi

Číst článek

Tvrdili, že rektora neuznávají jako autoritu. Zima jim řekl, že odstoupit nehodlá, a odešel. „Diskusi beru jako podnětnou, ale k odstoupení nemám důvod, plně se soustředím na řízení univerzity a její rozvoj. Rezignovat nebudu,“ řekl rektor.

Stávkující rektorovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil.

Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny.

Senát filozofické fakulty ke smlouvě s Home Creditem: Vedení univerzity by mělo vyvodit osobní odpovědnost

Číst článek

Zima ve své reakci uvedl, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale středeční setkání se zástupci stávkujících studentů podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají.

Atmosféra v Karolinu byla večer poklidná, demonstranti si tlumeně povídali kolem spacáků, karimatek a stanu, který si postavili. Rozvěsili transparenty s nápisy jako "Máme holé lesy" nebo "Kdy už skončí kapitalismus?".

Neblokovali vchod do budovy a nechali zaměstnance univerzity odcházet. Zástupci rektorátu jim kolem 18.00 oznámili, že studenti budou moct v atriu Karolina zůstat i přes noc. Dohlížet na ně bude noční vrátný. Historická část budovy, kde je například Velká aula, a administrativní část se zavře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme