Studenti se bojí o budoucnost vysokého školství. Reforma je nutná

Vysokoškoláci z České studentské unie diskutovali na půdě České zemědělské univerzity se školskými odborníky. Studenti totiž chtěli vědět, jaká je podle školských expertů budoucnost vysokého školství a co mají udělat proto, aby se situace zlepšila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západočeská univerzita v Plzni

Západočeská univerzita v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

Pokud Česko brzy nepřistoupí k reformě vysokého školství, nestane se zemí, kde je ekonomika tažená inovacemi. Tak zněla odpověď Petra Matějů z Institutu pro sociální a ekonomické analýzy na otázku studentů, jak to vidí s budoucností vysokých škol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravila redaktorka Českého rozhlasu Klára Bílá

„Vysoké školy musí začít strukturovat podle toho, do jaké míry přispívají k vytváření inovačního potenciálu a do jaké míry se jim skutečně daří vytahovat talenty a vzdělávat je směrem k tomu, že budou vytvářet lidský kapitál pro rozvoj této země,“ vysvětlil Matějů.

Nutnost změn cítí i samotní studenti. Dokládají to poslední setkání zástupců studentských unií. Jejich předseda Michal Novák Radiožurnálu řekl, že on sám má o budoucnost vysokého školství strach:

„Já se jako student Ph. D. docela bojím o české školství a doufám, že konference České studentské unie a další diskuze v rámci studentských organizací i akademických senátů pomůžou k tomu, aby si studenti uvědomili, že se musí začít něco dělat, tak aby české školství za deset let v dlouhodobém horizontu někam spělo a byli jsme opravdu jednou z nejlepších zemí na světě.“

Důležitá je reforma finanční pomoci studentům

Z diskuze ale také vyplynulo, že závisí na tom, jak dopadne reforma finanční pomoci studentům. Ta totiž souvisí i s těmi ostatními, převážně s penzijní. Více lidí si totiž bude moci dovolit studovat vysokou školu, na ně pak čeká vyšší příjem a budou tak více přispívat do penzijního systému.

„Problém je v tom, že o veřejné prostředky vždycky bude soutěženo s jinými prioritami. Vždycky bude mít přednost reforma zdravotnictví, protože bude hodně nemocných lidí. Vždycky bude mít přednost reforma penzí, protože bude hodně důchodců, ale bohužel vždycky bude méně studentů. To znamená, že reforma finanční pomoci studentům, která ale paradoxně bude mít dopad na penzijní systém, bude vždycky popelkou a my doufáme, že to nebude trvat dlouho,“ říká Simona Weidnerová z Isntitutu pro sociální a ekonomické analýzy.

Na ministerstvu školství už začala diskuze s odborníky nad pracovní verzí věcného záměru zákona o vysokých školách, který by měl být jejich reformou. Podle profesora Matějů je tak pravý čas na změnu:

„Étos pro změnu systému terciárního vzdělávání v této zemi je na svém vrcholu a je šance toho étosu využít. Pokud necháme étos uvadnout, tak si myslím, že ti, co by přišli po nás a pokoušeli by se o reformu, budou začínat zase z nuly.“

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme