Studenti se připravují na protestní pochody v několika městech

Týden neklidu pokračuje. Studenti chtějí přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů o vysokých školách. Průvody dnes organizují v Praze, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Ostravě a Plzni. Odpor studentů neoslabilo ani rozhodnutí ministra Josefa Dobeše, který ustoupil od záměru zavést školné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti Jihočeské univerzity se chystají na protesty proti školské reformě.

Studenti Jihočeské univerzity se chystají na protesty proti školské reformě. | Foto: Romana Kostohryzová

Naopak kritizovali jeho nový plán namísto školného zřídit takzvané zápisné za každý semestr. Stojí za nimi i bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně, profesor Jiří Zlatuška: „Svědčí to o tom, že pan ministr nehledá žádné kroky, které by systémově pomáhaly vysokým školám. Hledá jen způsob, jak inkasovat peníze od studentů.“

Týden neklidu vyvrcholí dnes v Praze, a to studentským pochodem ke Strakově akademii, kde bude zrovna jednat vláda. Návrh reformy posoudí až za několik týdnů.

Premiér Petr Nečas změny ve vysokém školství podpořil. Stejně tak i prezident Václav Klaus, který protesty studentů kritizuje. Reforma je nutná i podle vysokoškoláků, odmítají ale její současnou podobu. Nesouhlasí s omezením vlivu studentů v akademických senátech a se vznikem správních rad.

Přehrát

00:00 / 00:00

K protestům připravil Svět o osmé reportáž Dalibora Zíty a rozhovor s profesorem Jiřím Zlatuškou z Masarykovy univerzity

Protestuje se ale i v dalších městech. Třeba v Hradci Králové vysokoškoláci na univerzitě přespali.

A přenocování pojali jako jako přípravu na pochod městem. Na hapening jich přišlo zhruba 130. Mezi nimi i Michal Severa a Jana Kurdnová, spolužáci z filozofické fakulty. „Je potřeba se aktivně zapojit,“ říkají.

„Neprotestujeme obecně proti reformám, my jen říkáme, že nyní navrhované reformy nejsou dobré. Je třeba nad nimi pracovat,“ zdůraznila jedna ze studentek.

Královéhradecké vysokoškoláky mimo jiné podporuje i rektor Univerzity Josef Hynek. V noci jim poslal zprávu. Před protestním pochodem studentům navíc osobně přinese snídani.

Týden neklidu vrcholí dnes i na univerzitě v Ústí nad Labem. Na filozofické fakultě studenti představí "Křížovou cestu Josefa Dobeše". Jak prozradil předseda Studentské komory akademického senátu Antonín Kadlec, při její tvorbě se inspirovali se příběhem Ježíše Krista.

„Ale my v tuhle chvíli nahrazujeme Krista studentem a piláta Římana panem ministrem. Budeme několikrát procházet křížovou cestu, kde budeme vysvětlovat, co je na jednotlivém zastavení i problém z hlediska nových zákonů.“

Do Noci univerzit se zapojili i studenti v Českých Budějovicích

Číst článek

Protesty budou v Ústí nad Labem pokračovat i ve čtvrtek. Na tento den přichystali studenti demonstraci, protože na návštěvu univerzity přijede ministr školství Josef Dobeš.

Podle profesora Zlatušky je v kontextu ekonomických potíží naprosto nesmyslné zavádět školné nebo jiný poplatek, když stát nenastavil doprovodné mechanismy. Navíc prý studie OECD ukázaly, že neexistuje žádná vazba mezi placením školného a dokončováním studia.

„Je třeba zvýšit transparentnost a nekompromisně ji vyžadovat. K tomu patří zveřejňování prací, podkladů k udílení titulů. Zvýšit vnitřní poctivost fungování na vysokých školách – to není podnik, do kterého se chodí podle píchaček, ale musí tam být respektovány a vymáhány etické normy. Dnes různá pochybení komise zahrají do autu,“ dodává.

Tématu reformy vysokých škol se věnovala nejnovější debata Speciálu Martina Veselovského. Záznam najdete zde.

Milan Kopp, Gabriela Hauptvogelová, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, Klára Bílá, Mirek Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme