Studenti shánějí podpisy pro Wintona. Akci chtějí rozjet po celém světě

První kolo sbíraní podpisů na podporu nominace sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru končí. Akci pořádají studenti z gymnázia Open Gate z Říčan u Prahy. Winton zachránil před nacisty téměř sedm set židovských dětí z tehdejšího Československa tím, že zorganizoval jejich odjezd do Anglie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicholas Winton se premiéry filmu  Nickyho rodina osobně zúčastnil

Nicholas Winton se premiéry filmu Nickyho rodina osobně zúčastnil | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Petice za jeho nominaci mohou lidé podepisovat například v Národní knihovně v pražském Klementinu. Myšlenku ocenění Wintona podporuje i šéfka sněmovny Miroslava Němcová. Ta už odeslala Nobelovu výboru jeho nominaci.

„Řekli: ‚Jste moc blízko a nemůžete to vidět. Pro stromy nevidíte les‘. Jenže se ukázalo, že máme pravdu,“ popsal Winton v jednom z rozhovorů použitých v dokumentu Matějě Mináče na to, jak informoval oficiální místa v Londýně o situaci tehdejším Československu.

„Řekl jsem Dorin Warrenové: ‚Co se stane se všemi dětmi uprchlíků? Některé z nich neměly rodiče‘. A ona řekla: ‚S těmi dětmi je to velký problém. Nemáme peníze ani lidi, prostě nic, abychom se o ně mohli postarat‘. A pak ještě dodala: ‚Podívej, zajímalo by mě, kdo by mohl pro ty děti něco udělat.‘ A tak jsem se k tomu dostal,“ pokračoval Winton.

Podpisová kampaň na podporu nominace sira Nicholase Wintona na Nobelovu cenu míru bude nadále pokračovat v České republice. „Jednak je možné podepisovat fyzické petice v nejrůznějších městech, kde budou mít naši studenti podpisové stánky,“ upřesňuje učitel Jiří Kostečka.

Podpisové archy budou také v Národní knihovně v Praze. Podepsat petici bude možné také elektronicky. „Na petici, která visí na našem webu a na našem blogu. Celou iniciativu skutečně rozjedeme po celém světě,“ dodává Kostečka.

Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme