Studenti si u ombudsmana stěžují na maturity. Vadí jim změny na poslední chvíli

Veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský se vložil do státních maturit. Řeší stížnost maturantů, kterým se nelíbí, že se na vysvědčení objeví i případné špatné známky z nepovinných předmětů. Ačkoli původně ministerstvo slibovalo, že tomu tak nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některým studentům začaly ústní maturitní zkoušky. | Zdroj: ČTK

Žáci totiž mají v rámci nových státních maturit možnost zkusit si i nepovinné předměty například ve vyšší úrovni jako doplnění svého portfolia. To jim mělo otevřít brány na některé vysoké školy, které k přijímačkám požadují například maturitu z matematiky. Žák si ji nezvolil v povinné části, a vyzkoušet si ji chtěl v té nepovinné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč si studenti stěžují u ombudsmana na státní maturity, zjišťovala Klára Bílá.

Ministerstvo žákům loni na podzim garantovalo, že pokud tuto dobrovolnou zkoušku neudělají, špatná známka se na jejich vysvědčení neobjeví. Jenže koncem března se žáci dozvěděli, že slib platit nebude a v případě neúspěchu špatnou známku na vysvědčení dostanou, i když nemá vliv na celkový výsledek státních maturit.

Studenti se teď bojí, že jim špatné známky mohou zkomplikovat nejen přijímačky na tuzemské, ale také na zahraniční univerzity. Proto se studenti obrátili na ombudsmana. Varvařovský se s žádostí o nápravu obrátil v polovině dubna na ministra školství Josefa Dobeše (VV). Podle ochránce veřejných práv by studenti měli mít možnost z nepovinných zkoušek odstoupit.

Nabádání k podvodu

To ale podle Pavla Zeleného, ředitele Centra pro přípravu maturit, nejde. Přestože ombudsman žádal o rychlejší vyřízení žádosti s ohledem na start státních maturit, žádné oficiální stanovisko od ministerstva nedostal.

Ministr Dobeš ale Radiožurnálu řekl, že nic měnit nehodlá a žák případnou špatnou známku na svém vysvědčení skutečně uvidí. „Skutečně jezdím po školách a vysvětluji studentům, že se tam známka objeví, ale nebude se započítávat do úspěšnosti, či neúspěšnosti státní maturity, ale bude tam,“ řekl Dobeš.

Nicméně ministerstvo se maturantům omluvilo a jeho jedinou radou pro studenty je na zkoušku nepřijít. To je ale podle profesora Ladislava Vaseviče z Matičního gymnázia v Ostravě nabádání k podvodu.

„Když studenti přímo na Cermat zatelefonovali, tak jim pracovníci tohoto úřadu radili, aby si kdekoli sehnali razítko od lékaře a ze zkoušky se omluvili. Považujeme za naprosto skandální, aby jim instituce, která je ministerstvem školství pověřena připravovat státní maturitu, která má být garantem nové kvality a nové objektivnosti, naváděla naše studenty k podvodu. Na všech seriozních školách je totiž zvykem, že za takovýto podvod byl student vyloučen ze studia,“ uzavřel Vasevič.

Klára Bílá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme