Studenti skládají přijímačky na střední školy. Největší zájem byl v minulosti o gymnázia

Studenti ode dneška začínají skládat přijímací zkoušky na střední školy. Největší zájem byl v posledních letech o gymnázia. Některé střední školy už ale mají vstupní testy za sebou. Zapojily se do pilotního projektu jednotných přijímacích zkoušek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola, třída | Foto: Fotobanka Pixabay

Každý žák mohl letos podat dvě přihlášky. Uchazeči, kteří v prvním kole neuspějí, budou mít ještě další šanci. Pokud školy nenaplní plánovanou kapacitu pro první ročníky, vypíšou další kolo přijímacího řízení.

Žáci chtějí na gymnázia především v Praze a Brně. Naopak některé školy tohoto tymu mimo větší města nemají dostatek zájemců. Vyplývá to z údajů Národního ústavu pro vzdělávání.

Z technických oborů jsou mezi studenty oblíbené aplikovaná chemie a mechanik-elektrotechnik. Děti dlouhodobě nelákají stavební obory na učilištích.

Mezi obory bez maturity mají děti dlouhodobě zájem o automechanika. Loni bylo do prvních ročníků středních škol zapsaných zhruba 100 tisíc dětí.

Od příštího roku mají být přijímací zkoušky na střední školy s maturitou jednotné. Studenti porovnají své vědomosti z českého jazyka, literatury a matematiky. Výjimku pak dostanou umělecké a sportovní školy. Novelu školského zákona už schválil Senát a čeká na podpis prezidenta Miloše Zemana.

Eliška Malínská, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme