Finsko 1:2 Slovensko

Studenti soukromého gymnázia jsou se školními uniformami spokojení

Děti na pražské základní škole a gymnáziu Dino School vypadají tak trochu stejně. Kluci mají stejné kalhoty, svetry, holky zase trička, sukně a šaty. Společným znakem na svrchním oblečení je odznak školy, malý zelený dinosaurus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci v uniformách soukromé školy Prague Dino Schools | Foto: Klára Bílá

Před soukromou školou se schází několik spolužáků. Většina z nich vystupuje v doprovodu rodičů z luxusních vozů. Zimní bundy jen nepatrně zakrývají část uniformy, šedivé kalhoty s vyžehlenými puky.

„Chceme, aby naše děti cítily určitou odpovědnost za své vzdělávání, určitou sounáležitost se školou. Proto jsme přistoupili k uniformám. Určitě to je prestiž naší školy, úroveň naší školy a nejdůležitější je pořád výchova,“ vysvětluje ředitel školy Václav Řešátko, proč se škola pro stejnokroje rozhodla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé o školních uniformách

Zároveň zmiňuje i stírání sociálních rozdílů. Že si děti nezávidí, potvrzují druháci Amálka s Oliverem. Patnáctiletá Natálie si oblékla černé punčocháče, kraťasy ve stejné barvě a bílou košili. Jednu nohavici u krátkých kalhot ohrnula, stejně jako rukávy košile. A se svými spolužáky vidí v uniformách jasné výhody.

„Je to pohodlnější. Ráno neřešíme, co si vezmeme na sebe.“

Odborníci ale k uniformám tak optimističtí nejsou. Podle nich je tato tradice opředena mýty, myslí si dětský psycholog Václav Mertin.

„Říká se, že se na tom ušetří. Ale školní uniformu také nemůžete koupit jen jednu. Není to tak jednoduché. Rozdíly v oblečení se třeba setřou, ale copak máme jen oblečení? Děti mají mobily, tašky, pera a spoustu dalších věcí.“

Rodiče filozofii školy kvitují, přestože kromě školného musí platit i za uniformy, potvrzuje maminka jednoho prvňáčka.

„Mám radost, že mají uniformy. Podle mého názoru to vypadá hezky. Další věcí je to, že všechny děti patří k sobě, k jedné škole.“

Uniformy nosí vedení školy i učitelé. I oni mají na svetrech odznak malého dinosaura. Stejnokroje by nejraději zavedli povinně na všech školách. O tom ale ministerstvo školství zatím neuvažuje.

Uniformy nosí děti povinně na základních a středních školách v sousedním Polsku. Ojedinělé nejsou například v Japonsku a Velké Británii.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme